Destici: Tahsin Şahinkaya hangi işi yapmış da 20 milyar dolar kazanmış?

27 Ocak 2012 - 13:37

ANKARA - BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, 12 Eylül askeri darbesinde dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı Tahsin Şahinkaya’nın 20 milyar dolar servetinden bahsedildiğini belirterek, "Hangi işi yapmış da 20 milyar dolar kazanmış. Benim, senin, ülkemin parası. Niye almıyorsun, adamın cebinden o parayı?" diye konuştu.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündemdeki konuları ve Pazar günü yapılacak partisinin 8. Olağan Kongresini değerlendirdi. Alevilik-Sünnilik, Türk - Kürt, laik-anti laik çatışmalarının temelinin olmadığını vurgulayan Destici, "12 Eylül darbesini gerçekleştirenler bu ülke insanın Alevi -Sünni diyerek, sağcı-solcu diyerek birbirine kırdırdılar. Resmen bir organizasyon yaptılar. Kendileri bizzat, ‘olgunlaşmasını bekledik’ dediler. Neticede olgunlaştırdılar ve darbe yaptılar." dedi.

Tahsin Şahinkaya’nın 20 milyar dolar servetinden bahsedildiğini belirten Destici, şöyle devam etti: "Nerede kazanmış bu parayı, hangi işi yapmış da 20 milyar dolar kazanmış? Benim, senin, ülkemin parası. Niye almıyorsun kardeşim, adamın cebinden o parayı; kimin parası o? Sadece Tahsin Şahinkaya değil. 20 milyardan bahsediyorum. Bu ülke 1994 yılında, 2001 yılında 3 milyar-5 milyar bulamadı diye krizler yaşadı. Milyonlarca insan işsiz kaldı, evini-barkını satmak zorunda kaldı. Nasıl oluyor da bir adam 20 milyar dolar servet ediniyor. Hırsızlıktan başka nasıl kazanılır bu servet? Devletin kasasını soymadan nasıl edinilir bu servet? Bu sadece ona mahsus bur şey de değil. Bunun gibi binlercesi var Türkiye’de."

Destici, Türkiye’nin herkes için demokrasi isteyen, adalet isteyen cesur bir yönetime ihtiyacı olduğunu belirterek, "O kadro da BBP kadrosudur." şeklinde konuştu.

12 Eylül darbecilerinden hesap sormak için referandumda evet dediklerini aktaran Destici, "Bu işin peşini bırakmayan yine BBP’dir. Bu işin üzerinden oy devşirenlerin böyle bir derdi olduğunu görüyor musunuz?" diye sordu."FRANSA, ERMENİLERİ ÇOK SEVDİĞİ İÇİN BU KARARI ALMADI"

Fransa senatosunda, sözde Ermeni soykırımı ile ilgili kabul edilen tasarıyı hatırlatan Desitici, “2015 yılı geliyor. Hükümetin paçası tutuşmuş durumda. Çünkü başta AB ülkeleri olmak üzere Avrupa Parlamentolarının tamamına yakınında bu tasarı gündeme gelecek ve Türkiye bunun üzerinden sıkıştırılmaya çalışılacak.” dedi.

Oylamalardan 1 hafta 15 gün öncesine kadar bu konuların Türkiye gündemine getirilmediğini kaydeden Destici, “Sanki hiçbir şey yokmuş gibi yok sayılıyor. Ta ki, Senato veya Meclis gündemine geldiğinde bir takım tedbirler alınmaya çalışılıyor. Bunlar da yetersiz oluyor.” diye konuştu.

Fransa’nın bu kararı Ermenileri çok sevdiği için almadığını söyleyen Destici, “Gerçekten zulüm yapıldığına inandığı için bu kararı almıyor. Dış politikada seni köşeye sıkıştırmaya çalışıyor. Sen Afrika’da bir şeyler yapıyorsun. Orada iş adamların çalışıyor, sen adamın sahasına girmişsin. Adam da seni farklı yollara itecek ve senden bir takım dış politikada avantajlar sağlamaya çalışacak.” dedi."TÜRKİY ENERJİ DARBOĞAZINDA"

Türkiye’nin bir enerji darboğazında olduğunu ifade eden Destici, şöyle devam etti: "Enerji ile ilgili Türkiye’nin en önemli projelerinden biri Nabucco idi. Ama Rusya’nın Güney Akım projesine Türkiye okey vererek, bir yerde kendi projesinin çöpe atılmasına vesile oldu. Kısa süreli rahatlamalar karşılığında yapıldığını düşünüyorum. Ülkeyi yönetenler, ‘benim dönemimde gazla ilgili elektrik ile ilgili bir problem çıkmasında’ diye düşünüyor. Benden sonraki dönemi, düşünen yok."

Hissettirilmemeye çalışılarak, ülkenin her yerinde elektrik kesintileri yaşandığını kaydeden Destici, "Bunlar bilinçli olarak programlı bir şekilde yapılıyor. Bir saat Etlik’te elektrikler kesilirse, bir saat Batıkent’te, bir saat Altındağ’da, bir saat Yenimahalle’de… Bu şekilde ülkenin tamamında, bütün şehirlerde mahalle mahalle, semt semt, dönem dönem elektrikler kesilerek tasarruf yapılmaya çalışılıyor." şeklinde konuştu.

Türkiye’nin halen yüzde 97 oranında enerjide dışa bağımlı olduğunu söyleyen Destici, "Kimse bana bu ülke iyi yönetiliyor, diyemez. Çünkü bütün rakamlara, göstergelere baktığınızda bu ülkenin iyi yönetilmediğini net olarak görürsünüz." ifadesini kullandı."STRATEJİ DEĞİŞİKLİĞİNE GİDİLECEK, YENİ BİR VİZYON ORTAYA KONACAK BİR KURULTAY YAPACAĞIZ"

BBP’nin 19 yılı geride bıraktığını hatırlatan Desitici, “Partimiz bu süreçte hep milletten , memleketten, demokrasiden, sivilleşmeden, hukukun üstünlüğünden, milli iradeden yana tavır koymuştur.” dedi. BBP’nin Türkiye’nin en itibarlı siyasi hareketlerinin başında geldiğini kaydeden Destici, “Söylediği sözün ağırlığı olan bir siyasi hareketiz. Bunun bilincindeyiz. BBP 19 yıldır parasız pulsuz, hazine yardımı almadan, kendisine inananlara siyasi rüşvet diye değerlendirebileceğimiz her dönem çeşitli partilerin iktidar olduklarında yandaşlarını doyurduğu bir sistemi 19 yıldır kendi tabanına yansıtmadı. BBP ye oy verenler, partinin duruşundan, misyonundan, çizgisinden dolayı partili olmak istemişlerdir. Bundan sonra aynı çizgimizi, misyonumuzu, fikriyatımızı sürdüreceğiz. Ama bu kongre diğer taraftan BBP’nin usul, uslup, strateji, konsept değişikliğine gideceği, yeni bir vizyon ortaya koyacağı, yeni kadrolarla parti yönetimini güçlendireceği bir kurultay olacaktır.” diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel