Devlet okullarındaki ilk Akıl Oyunları Sınıfı Esenyurt’ta kuruldu

04 Ekim 2013 - 13:28

İSTANBUL - Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müfredatta dahil edilen zorunlu etkinlik saati için PAL Oyuncak ilk adımı attı. Türkiye’de yaygınlaştırılması planlanan Akıl Oyunları Sınıfı İstanbul Esenyurt Cumhuriyet İlk Öğretim Okulu’nda Pal Oyuncak tarafından açıldı. Özel olarak tasarlanan sınıfta her oyun, öğrencilerin farklı bir yeteneğine gelişmesini katkı sağlayacak.

Türkiye’de ilköğretim okullarında yaygınlaştırılması planlanan Akıl Oyunları Sınıfı’yla öğrenciler okulda ve günlük hayatta karşılarına çıkacak; görsel algı, fiziksel beceri ve denge, üretkenlik, düşünme becerileri konularına odaklanacak. Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü ile Zambak Yayıncılık ve Eğitim Gereçleri arasında Okullar Hayat Olsun projesi kapsamında Türkiye’ye yaygınlaştırılması planlanan Akıl Oyunları Sınıfı Projesi’nin ilk adımı İstanbul’da atıldı.

Esenyurt Cumhuriyet İlk Öğretim Okulu’ndaki açılışa katılan Esenyurt Kaymakamı Ekrem İnci, Avrupa Birliği’ne giriş sürecinde eğitim alanında bu tür girişimlerin önemli ve öğrencilerde bireysel gelişim adına yararlı olduğunu kaydetti. Cumhuriyet İlköğretim Okul Müdürü Satı Mehmet Şimşek, aktif öğrenmenin geliştiğini ve okulların söz konusu etkinlik alanlarına ihtiyacı olduğunu vurguladı. Pal Oyun ve Oyuncak Ürün Müdürü Murat Üstünbaş da müfredatta öğrencilerin bu tarz etkinlik yapabileceği ders saatlerinin mümkün olduğunu söyledi. Öğrencilerin etkinlik saatlerini daha verimli değerlendirmesi söz konusu projeye adım attıklarını aktaran Üstünbaş, şu bilgileri paylaştı:

"Çocuklarımızı çok farklı boyutta geliştirebileceğimiz, hem üretkenlik hem düşünme becerileri hem de görsel algı becerilerini geliştirebileceğimiz sistemi organize etmeye çalıştık. Bu sistemdeki ana amaç çocuğun bir şeyi yapabileceğini hissettirmek. Bizim çocuklarımız üstün zekalı çocuklar ama farkında olamıyoruz ya da onların kendini gösterebileceği imkanları veremiyoruz. Çocuklarımız dikkat kat sayısını ne kadar yukarı çıkarabilirsek, derslerdeki dinleme katsayısını da yukarı çıkarmış oluruz. İlçe milli eğitim müdürlüklerimizle birlikte, okullardaki öğretmenlerimizle birlikte sadece kurmak için değil etkili bir şekilde öğrencilerimize bu sınıflarda ders gördürebilmek asıl amacımız."

Pal Oyuncak Akıl Oyunları Uzmanı Osman Metin de 5 yıldır akıl oyunlarını pilot olarak okullarda uyguladıklarını aktardı. Oyunların en güzel yanının çocukların hayallerindekini yansıtması olduğunu kaydeden Metin, "Görmüş olduğu bir eseri yaparken çocuğumuz hayalini kuruyor ve burada somut hale getiriyor. İşe kendini veriyor. Burada ekip kuruyorsunuz, çocuk ekipsiz iş yapmıyor. Bakanlığın istediği şey de bu." diye konuştu. Oyunların öğrencilerde kişilik gelişimine ciddi katkı sağladığını belirten Akıl Oyunları Uzmanı, "Öğrencilerde kavga dövüş olayı kalmıyor. Mesele diğer arkadaşını rahatsız etmek zorunda hissetmiyor çocuk. Çünkü çocuk kendini ispat etmek için bir eseri var. Bunu görüyor ve insanların beğenmesi ona pozitif yansıyor. Çocuk başkalarına sıkıntı çıkarmak istemiyor." tespitini yaptı.

4. sınıf öğrencisi Nadin Köse ise tek başına hareket ettiklerinde yapımın daha zor olduğunu bu yüzden gruplar halinde hareket ettiklerini, herhangi birşey inşa ederken boyuna, sağlamlığına, aynı hizada olmasına dikkat ettiklerini söyledi.

(CİHAN)


Güncel