Deyrul Umur Manastırı arazilerinin iade edilmesi Süryanileri sevince boğdu

30 Eylül 2013 - 13:12

MARDİN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı Demokratikleşme Paketi’nde, yaklaşık bin 600 yıllık Mor Gabriel (Deyrul Umur) Manastırı’nın arazilerin iade edilmesi, Süryaniler tarafından memnuniyetle karşılandı. Midyat Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, "Çok mutlu olduk." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın, Demokratikleşme Paketi’ne yönelik açıklamasını Süryani ve Müslüman vatandaşlar Akçakaya Mahallesi'nde bulunan Süryani Kahvehanesi’nde izledi. Başbakan Erdoğan’ın, “Deyrul Umur Manastırı arazisi manastır vakfına iade edilecek.” şeklindeki açıklaması, Süryani vatandaşlar tatarından sevinçle karşılandı.

Açıklama karşısında çok duygulandığını ifade eden Süryani Kiliseler Vakfı Başkanı Anto Nuay, "Çok sevindik, çok iyi değerlendirdik, ondan çok memnunuz. Tam yerinde kararını verdi. Ben Midyat kiliseler başkanı olarak ve Deyrul Umur adına ondan çok memnunuz. Bizim milletimiz de bu karara karşı çok memnun olduk.” şeklinde konuştu.

Verilen karara sevinen diğer bir isim, yıllardır şapkacılık yapan Süryani vatandaş Yusuf Türken ise “Çok teşekkür ederiz, çok mutlu olduk, yaşasın bizim başbakan.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Güncel