Deyrul Umur Manastırı Vakıf Başkanı: Bizi arayanlar çok oldu

01 Ekim 2013 - 14:47

MARDİN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın demokratikleşme paketini açıklarken Deyrul Umur Manastırı arazisinin vakfa iade edilmesinden söz etmesi Süryanilerce sevinçle karşılandı. Manastır Vakıf Başkanı Kuryakus Ergün, sayısız telefon aldıklarını belirtirken “Bizi arayanlar çok oldu.” dedi.

Midyat’ta yaklaşık 25 kilometre mesafede bulunan, bin 600 yıllık Deyrul Umur (Mor Gabriel) Manastırı ile ilgili 2008 yılından başlatılan kadastro çalışmaları sırasında Güngören, Eğlence ve Yayvantepe köyü arasında bulunan orman arazisi davası başlamıştı. Davalar devam ederken, Süryaniler arazilerin manastıra ait olduğunu savunurken, köylüler arazilerin orman olduğunu ileri sürüyorlardı. Başbakan Erdoğan’ın açıkladığı demokratikleşme paketinde Deyrul Umur Manastırı’nın arazilerinin vakfa iade edileceği açıklaması Süryanilerce sevinçle karşılandı.

"SÜRYANİLERİN İKİNCİ KUDÜS'Ü"

Açıklamada bulunan Mor Gabriel Vakıf Başkanı Kuryakus Ergün sayısız tebrik telefonu aldıklarını belirtti. Mor Gabriel Manastırı’nın Süryaniler için ikinci Kudüs olduğunu belirten Vakıf Başkanı Ergün, “Sayın Başbakanımızın açıkladığı demokratikleşme paketinden sonra bizi arayan çok oldu. Ağlayanlar var, çığlık atanlar var, Süryaniler var, Müslümanlar var, Yezidiler var, Avrupa’dan, Ortadoğu’nun her tarafından var. Bizim burası Süryaniler için ikinci bir Kudüs'tür.” ifadesini kullandı.

2008 yılında başlatılan kadastro çalışmalarıyla birlikte sorun yaşadıklarını belirten Ergün, “Açıklanan paketle beraber bizlere büyük bir sevinç kaynağı oldu. Müjdeli bir haber geldi, bu müjdeli haberler birlikte tapularımızı almamızla beraber mutluluğumuz doruğa çıkacak. Herkese teşekkür ederiz.” şeklinde konuştu.

(CİHAN)


Güncel