Dışişleri Bakanı Davutoğlu, İngiltere'ye gidiyor

06 Ekim 2011 - 11:52

ANKARA - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 2011 Mart ayında İngiltere’ye gerçekleştirdiği resmi ziyaret sırasında kurulan ve Türkiye ile İngiltere arasındaki ilişkileri daha da geliştirmeyi hedefleyen 'Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu'nun Ditchley Park’ta düzenlenecek ilk toplantısına iştirak etmek üzere yarın İngiltere’ye gidiyor.

Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu, siyasi şahsiyetler ile iş, basın, sanat ve bilim çevrelerinin katılımlarıyla dönüşümlü olarak yıllık toplantılar temelinde düzenlenecek. Forumun ilk toplantısında küresel ekonomi, Ortadoğu’daki gelişmeler, AB-Türkiye ilişkileri, enerji güvenliği, göç hareketleri ile 21’nci yüzyılda güvenlik ve savunma temalarının ele alınacağı paneller tertiplenecek. Forumun eş başkanlıklarını Türk tarafından eski Dışişleri Bakanı Yaşar Yakış ve İngiltere tarafından eski Dışişleri Bakanı Jack Straw üstlendi.

Forumun açılışında Dışişleri Bakanı Davutoğlu, 7 Ekim’de düzenlenecek akşam yemeğinde katılımcılara hitap edecek, yemekte bir konuşma yapması öngörülen AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’la ve foruma katılan İngiliz siyaset, bilim, basın ve iş çevrelerinin temsilcileriyle temaslarda bulunacak.

Türkiye-İngiltere Tatlıdil Forumu, son dönemde İngiltere’yle ilişkilerde kaydedilen ivmenin siyasi, ekonomik, kültürel ve beşeri alanlarda daha da ileriye taşınmasına önemli katkılarda bulunması bekleniyor. Tatlıdil Forumu gelecek yıl Türkiye'de düzenlenecek.

(CİHAN)


Dünya