Doğumda kalça kemiği kırılan 2 günlük buzağıya platin takıldı

03 Mayıs 2013 - 14:04

SAKARYA - Sakarya’da doğum esnasında yapılan yanlış müdahale ile sol kalça kemiği kırılan 2 günlük buzağıya ameliyatla platin takıldı.

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, buzağın veteriner kliniğine getirildiğinde röntgen çektiklerini ve kalça kemiğinde kırık tespit ettiklerini söyledi. Veteriner hekim Selin Coştur ile bir saat süren operasyonla buzağın kırık kemiğine platin taktıklarını ifade eden Yıldız, buzağın üç hafta sonra sağlığına kavuşacağını belirtti. Yıldız, “Doğum esnasında yardım edilirken yanlış çekmeye bağlı olarak ayağı kırılmış. Şimdi platin takıyoruz. 3 hafta sonra kemik kaynamış olacak. Yaşantısına normal şekilde devam edecek. Böyle bir ameliyat bizim bölgemizde ilk. Türkiye’de benzeri var mı? bilgim yok. Çok nadir olan bir olay. Hayvan sahipleri için ekonomik değil. Ama sahibi yaşamasını istedi. İyileştikten sonra yaşantısına devam edecek. Eğer müdahalede bulunulmasaydı direk kesime gidecek ya da itlaf edilecekti. “ bilgini verdi.

Adapazarı ilçesine bağlı Salmanlı köyünde hayvancılık yapan buzağı sahibi Mehmet Yaşar Kaya ise ineğinin doğumda zorlandığını görünce yardımcı olmak için buzağı çektiğini, bu sırada ayağının kırıldığını söyledi. Kaya, “Ayak içeriye sıkışmış. Biz de çekmiş bulunduk. Çekme esnasında ayağı kırılmış. Bu sebeple ayağa kalkamadı. Daha iki günlük. Hayvanları çok seviyorum. Kesmeye kıyamadık. Araştırdım ve bu veteriner kliniğine getirdim. Buraya getirmeseydik , kesip atacaktık. Tedavisini yaptıralım belki düzelir diye getirdik. Ona özenle bakacağım.” diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel