Dolandırıldıklarını iddia eden hacı adayları, firma önünde nöbet tutuyor (Özel)

13 Ekim 2013 - 10:06

İSTANBUL - Hac vazifelerini yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gitmek isteyen 300 kişinin, bir organizasyon firması tarafından dolandırıldığı iddia edildi. Pasaportlarının firma yetkilileri tarafından alıkonulduğunu söyleyen ve 3 gündür firma önünde sabahlayan hacı adayları yetkililerden yardım bekliyor.

İddiaya göre, Hac vazifelerini yerine getirmek için kutsal topraklara gitmek isteyen Türkiye’nin çeşitli yerlerinden yaklaşık 300 hacı adayı, yakınlarının tavsiyesi üzerine bir firmaya başvuruda bulundu. Masraflar için firma yetkililerine kişi başı 2 bin 500 Euro para ve pasaportlarını veren hacı adayları gidecekleri günü beklemeye başladı. Ancak yolculuğun firma tarafından sürekli ertelenmesi hacı adaylarını çileden çıkardı. Apar topar bulundukları şehirlerden İstanbul’a gelen hacı adayları, firmanın bulunduğu Fatih’e giderek yetkililerle görüşmek istedi. Firma yetkililerinden pasaportlarını isteyen hacı adayları olumsuz yanıt aldı. Yaklaşık 3 gündür firma önünde sabahlayan hacı adayları kayıplara karışan firma yöneticilerine ulaşamadı. Bunun üzerine savcılığa suç duyurusunda bulunan hacı adayları, kendilerini dolandırdıklarını iddia ettikleri firma yetkililerinin yakalanmasını bekliyor.

Paranın artık umrunda olmadığını pasaportlarını istediklerini söyleyen Muhammed Demirbaş, “ Türkiye’nin her yerinden gelen buradaki hacı adayları, çalıştılar paralarını biriktirdiler hacca gitmek için. Burada firmanın sahibi hepimizi kandırdı, paramızı aldı. 'Son güne kadar hepiniz gelin gideceksiniz' dedi. Ve pasaportlarımıza el koymuş. Paramıza el koymuş. Pasaportlarımızı ver bari biz kendi imkanlarımızla gidelim. Bu adam resmen bir dolandırıcıdır. Bugün cumhuriyet savcısına gittim. Dilekçe verdim yakalama kararı çıkarıldı. Şimdi onu arıyorlar. Ama yetkililer bu işe bir çare bulsunlar. Bu insanlar burada bekliyorlar. Paraları, pasaportları onların elinde esir gibiler.” dedi.

Öte yandan, firmanın Fatih’de bulunan merkezinde ise kimsenin olmadığı görüldü. Polis ekipleri haklarında yakalama kararı çıkartılan şahısları yakalamak için çalışma başlattı.


(CİHAN)


Güncel