Dördüncü kez Avrupa’ya giden Bursaspor'un hüzün yılı

20 Mayıs 2013 - 11:44

BURSA - Türk futbolunun 5. büyüğü olarak anılan Bursaspor, Süper Ligi 55 puanla 4. sırada tamamlayarak üst üste 4. kez Avrupa kupalarına katılma şansı yakaladı. Buna karşın, ligin ikinci yarısında önce Ertuğrul Sağlam’ın istifasıyla sarsıldı, ardından Başkan İbrahim Yazıcı vefat etti ve son olarak kaptan Ömer Erdoğan takıma veda etti. Elde edilen başarılara rağmen bu sezon Bursaspor için adeta hüzün yılı oldu.

Bursaspor takımı, sıkıntılı geçen 2012-2013 sezonunda 14 galibiyet, 13 beraberlik ve 7 mağlubiyet alarak ligi 55 puanla bitirdi. Teknik Direktör Ertuğrul Sağlam döneminde birçok ilkleri yaşayan, şampiyonluğun ardından lig üçüncülüğü ve lig beşinciliği elde eden yeşil-beyazlılar, bu yılda tarihinde ilk kez ligi dördüncü bitirme başarısı gösterdi. Bursaspor, bu başarısıyla üst üste 4. kez Avrupa Kupaları’nda mücadele edecek.

Bursaspor’da, elde edilen tarihi başarılara rağmen buruk bir sevinç yaşanıyor. Lig boyunca sıkıntılı dönemlerle mücadele eden yeşil-beyazlılar, ilk olarak 27 Ocak tarihinde şampiyon teknik direktör Ertuğrul Sağlam’ın istifası ile sarsıldı. “Yeniden bir araya gelmek için şimdi ayrılıyoruz.” diyen Ertuğrul Sağlam, taraftarlarca gözyaşları ile uğurlandı.

Ardından takımın başına teknik direktör Hikmet Karaman getirildi. Ertuğrul Sağlam’dan aldığı bayrağı başarıyla taşıyan Hikmet Karaman, takımı kısa sürede ilk 4 içine soktu. Ancak en büyük şok ise Başkan İbrahim Yazıcı’nın vefatıyla yaşandı. Kalp krizi nedeniyle hastaneye kaldırılan Yazıcı, 3 gün süren müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Yazıcı’nın vefatı, yeşil-beyazlı camiada büyük üzüntüye neden oldu. Kulübün 50. yılı nedeniyle hazırlanan kutlamalar iptal edildi.

Son olarak Bursaspor’da 7 yıl forma giyen kaptan Ömer Erdoğan’da yeşil-beyazlı kulübe veda etti. Atatürk Stadı’nda oynanan son maçta taraftarlara veda eden Ömer Erdoğan, gözyaşlarını tutamadı.

Bursaspor camiası, ligi dördüncü sırada bitirmesi ve dördüncü kez Avrupa kupalarına gidecek olmasına rağmen, 2012-2013 sezonunu hüzün yılı olarak görüyor. Taraftarlar, elde edilen başarılar için buruk bir mutluluk yaşıyor.

(CİHAN)


Spor