DP Genel Başkanı Zeybek: Aşure günü resmi tatil ilan edilmeli

17 Nisan 2011 - 16:02

ANKARA - Demokrat Parti (DP) Genel Başkan Namık Kemal Zeybek, CEM Vakfı Genel Başkanı Prof. Dr. İzzettin Doğan’a gönderdiği mektupta, Aşura gününün resmi tatil ilan edilmesini istedi.

Zeybek, Doğan’a gönderdiği mektupta, demokrasinin en temel ve vazgeçilmez esasının, insan hak ve özgürlükleri olduğuna inandıklarını belirterek, “Türkiye halkının büyük eseri olan devletimizin, yurttaşları arasında inanç özgürlüğü anlamında ayrım yapmasını demokrasi kavramı ile bağdaştırmak mümkün değildir.” ifadesine yer verdi.

Alevi İslam inancına bağlı yurttaşların inançlarının görmezlikten gelinmesini veya başka inançlara zorlanmalarını ise milli, manevi ve insani esaslara aykırı bulduklarını ifade eden Zeybek, mektubunda şu görüşlere yer verdi:
“Diyanet İşleri Başkanlığı yeniden yapılandırılmalı ve ortak çatı kurum durumuna getirilmeli; Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı da bu çatı içinde yer almalıdır. Sünni İslam din görevlilerine tanınan haklar, Alevi inanç önderlerine de sağlanmalıdır. Cemevlerine bugüne kadar yapılmayan devlet desteği, hak ve adalet esaslarına göre sağlanmalıdır. Cemevlerine arsa tahsisi sağlanmalı, mali destekte bulunulmalıdır.“

Alevi-Bektaşi inançları doğrultusunda geçmişte kurulan vakıfların mülkleri, Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanlığı’na geri verilmesini isteye Zeybek, mektubunda şu taleplere yer verdi: Alevi İslam din bilgini yetiştirecek okullar devlet imkanlarıyla açılmalıdır. Devlete ait televizyon ve radyolarda Alevi inanç ve kültürü ile ilgili yayınlar yapılmalıdır.
Milli çalgımız olan saz, okullarda öğretilmelidir. İnsanlık için anlamı çok büyük olan Aşura Günü resmi tatil olarak kabul edilmelidir.”

(CİHAN)


Politika