DTK Eş Başkanı Ahmet Türk: Kürtler barışın teminatıdır

18 Ekim 2013 - 16:41

ŞANLIURFA - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Ahmet Türk, Ortadoğu'da Kürtlerin barış, kardeşlik ve özgürlüğün teminatı olduğunu söyledi.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ilçesinde düzenlenen Karacadağ Fevtivali'ne katılmak için gelen Ahmet Türk, Abdullah Öcalan’nın Nevruz Bayramı'nda ilan ettiği barış ve kardeşliğin devam ettiğine dikkat çekti. Türk Öcalan’ın da barış çağrısının takipçisi olduğunu kaydetti. "Öcalan çağrısının arkasında ve takipçisidir. Türk Devleti ise Kürtleri hiçleştirme ve ortadan kaldırma siyasetini devam ettirmiştir. Ancak bilinmelidir ki Kürtler özgürlüğün ve demokrasinin ne olduğunu anladı." diyen Ahmet Türk, "Ortadoğu'da Kürtler özgürleşmeden Ortadoğu özgürleşmez. Halkımız bir taraftan kendi özgürlüğünü sağlarken, Ortadoğu'da özgürlük, barış ve kardeşliğin temelini atıyor. Kürtleri sindirmek için çetecileri kullanıyor. Başınıza bela olurlar dedik. Ancak destek sundular. Araplar Kürtlerle kardeştir. Rojava'ya gittiğimizde gördük ki Arap yurttaşlar çetecilerden kaçıp Kürtlere sığınmış. Hükümet aklı aşan, gerçeği görmeyen bir siyaset yürütüyor." dedi.

Ahmet Türk, "Kürtler geleceğini kendi eliyle yaratacaktır. Biz tüm halkların özgürleşme mücadelesini yürütüyoruz. Biliyoruz ki Kürtler özgürleşmeden hiçbir halk özgürleşmez. Birliğimizi güçlendirip kazanacağız. Sonuna kadar barışı savunacak, halkımız da sesi ve duruşuyla kazanacaktır." şeklinde konuştu.

Gerçekleştirilecek yerel seçimlere değinen Türk, "Seçimlerde başkanlık, makam için değil özgürlüğümüz için oy kullanacağız. Öyle an oldu ki halkımızı unutup siyaset yürüttük. Bundan sonra halkımızla, kolektif yönetimi esas alacağız." diye konuştu. "

Ahmet Türk ve beraberindeki heyet, Viranşehir’de otogarın açılışından sonra 35 dönüm üzerinde yapılacak olan kapalı, açık yüzme havuzları, tenis kortlarının da bulunacağı Cezmi Altıntaş Spor Kompleksi'nin temelini attı.

(CİHAN)


Politika