DTP'liler, seçim sonrası Ağrı'da yaşanan olayları protesto etti

04 Nisan 2009 - 16:28

Beyoğlu'nda, Demokratik Toplum Partisi (DTP) üyesi bir grup, Ağrı'daki seçim sonuçlarına itiraz eden DTP'li gruba polisin müdahalesini protesto etti. Galatasaray Lisesi önünde toplanan DTP'liler için polisin geniş güvenlik önlemi aldığı gözlendi. Eylem, basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.

DTP İstanbul İl teşkilatına üye yaklaşık 200 kişilik grup Ağrı'da seçim sonrası yaşanan olayları protesto etmek için Galatasaray Meydanı'nda toplandı. "Ağrı halkı yalnız değildir, Seçim hilelerine geçit vermeyeceğiz, Demokratik özerklik, Dilimiz özgürlük gücümüzdür" yazılı dövizler taşıyan grup, "Demokratik ahlaki ve özgür bir toplum için birlikte yaşamak halkların birbirini boğazlamasına hayır" yazılı pankart açtı.

Grup adına bir açıklama yapan DTP İstanbul İl Başkanı Halil Aksoy, Türkiye'nin bir çok ilinde ve ilçesinde seçimlere hile karıştığı gerekçesiyle başvurular yapıldığını söyledi. Ağrı'da seçim sonrası yaşanan olayları anlatan Aksoy, "İtirazımız sonrası seçim kurulunun kararı beklenirken kitleye bir saldırı oldu. Çok sayıda yaralanan ve gözaltına alınanlar oldu. Parlamenterlerimize saldırıda bulunuldu. Sokaklarda görülen her genç gözaltına alındı. Şehir adeta sarıldı. Şu iyi bilinmelidir. Özgürlüğe susamış, bunun için her türlü bedeli vermeye hazır bir halkın iradesiyle oynamayın. Ağrı halkının bu yiğit direnişini buradan selamlıyoruz." şeklinde konuştu. Basın açıklaması sırasında grup, "Burası Ağrı buradan çıkış yok, Ağrı halkı yalnız değildir, Ağrıya adalet istiyoruz, Ağrıya uzanan eller kırılsın" şeklinde sloganlar attı.

Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı eylem basın açıklamasının ardından olaysız dağıldı.


(CİHAN)


Türkiye