Dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi Dubai Mall oldu

29 Ocak 2014 - 18:29

DUBAİ - Birleşik Arap Emirlikleri’nin ticari merkezi Dubai’de yer alan ve dünyanın en büyükleri arasında sayılan Dubai Mall’u geçen yıl 75 milyon kişinin ziyaret ettiği bildirildi.

Alışveriş merkezini inşa ve idare eden Emaar Emlak tarafından yapılan açıklamaya göre Dubai Mall, üç yıldır ardı ardına dünyada en çok ziyaret edilen alışveriş merkezi oldu.

2012’de 65 milyon kişinin gezdiği alışveriş merkezine gelen ziyaretçi sayısı 2013’te yüzde 15 arttı. Aylık ortalama ziyaretçi sayısı 6,25 milyona ulaşırken, merkeze her gün 200 binin üzerinde kişi uğradı.

Emaar Emlak’a göre bin 200’ün üzerinde mağazanın yer aldığı alışveriş merkezine gelenlerin yüzde 40’tan fazlası turist. Bu turistlerin büyük kısmı Suudi Arabistan ve diğer Körfez ülkeleri ile Çin, Hindistan, Rusya ve Avrupa’dan geliyor.

Dubai Mall’ün turistler arasında popüler olmasının sebepleri arasında alışveriş ve eğlence imkanlarının yanı sıra farklı etkinlik alanlarının olması da sayılıyor. Alışveriş merkezinin yanında dünyanın en büyük kulesi Burç Halife bulunuyor ve müzikli su gösterileri ziyaretçilerin dikkatini çekiyor.

İstatistiklere göre dünyada en çok ziyaretçi çeken alışveriş merkezleri arasında Mall of America (40 milyon), İngiltere’de Bullring Birmingham (40 milyon) ve Intu Trafford Centre (30 milyon), Fransa’da Part Dieu Lyon (29.4 milyon) ve Kanada’da West Edmonton Mall (28 milyon) sayılıyor.

(CİHAN)


Dünya