Duyarlı vatandaş, doğum gününde 52. kan bağışında bulundu

28 Mart 2012 - 11:50

ZONGULDAK - Zonguldak'ta, gönüllü kan bağışçısı vatandaş, doğum gününde 52. kan bağışında bulundu. 1999'dan bu yana düzenli olarak 51 ünite kan verdiği Kızılay tarafından geçen sene madalya ile ödüllendirilen Hasan Yukuşar, 57'nci doğum gününde de Kızılay Kan Merkezi'ne gelerek kan bağışında bulundu.

Tek başına yaşayan ve boyacılık yaparak geçimini sağlayan Yukuşar, 13 yıldan bu yana Kızılay'a 51 ünite kan bağışında bulundu. En fazla kan veren donör ünvanıyla Kızılay tarafından bronz, gümüş ve altın madalya ile ödüllendirilen Hasan Yukuşar, 57'nci doğum gününde de Kızılay Kan Merkezi'ne gelerek 52. kez kan bağışında bulundu.

Hasan Yukuşar, 1999'dan önce çeşitli hastanelerde yaptığı bağışlarla 70 üniteden fazla kan verdiğini hatırlatarak, "Bugün benim doğum günüm. Doğum günümde bir insanın yaşamını kurtarmak, benim için en güzel hediye. Bu amaçla, Kızılay'a 52'nci kez kan veriyorum. Ben 18 yaşımdan beri kan bağışında bulunuyorum. Verdiğim kanın sayısı önemli değil. Önemli olan insanların hayata dönmesi. Benim bugün verdiğim kan belki bir yaralı, belki bir ameliyatlı hasta veya hamile bir kadın için kullanılacak ve hayat kurtaracak. Herkese kan vermeyi tavsiye ediyorum. Çünkü kan verdiğimde kendimi çok sağlıklı hissediyorum." dedi.

Zonguldak Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. Selim Alan ise Hasan Yukuşar gibi duyarlı vatandaşlar sayesinde kan bağışının yaygınlaştığını kaydetti. Dr. Alan, Yukuşar’a duyarlılığı için teşekkür etti.

KADAVRA OLMASI İÇİN VÜCUDUNU BAĞIŞLAMIŞ

Ev ve iş yerlerinde boya yaparak geçimini sağlayan Hasan Yukuşar, 2006'da Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne, kadavra olması için vücudunu bağışlamıştı.


(CİHAN)


Güncel