Efsane teknik direktör Dirikan'ın ismi Muğla'da yaşatılacak

11 Temmuz 2013 - 14:46

MUĞLA - Türk futboluna Rıdvan Dilmen ve Sercan Görgülü gibi ünlü isimleri kazandıran ve geçen ay vefat eden Muğlaspor'un efsane teknik direktörü Kemal Dirikan'ın isminin yaşatılması için çalışma başlatıldı. İl Özel İdaresi ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'ne ait Ortaköy köyünde bulunan iki tesise Kemal Dirikan ismi verilmesi konusunda yapılan çalışmada olumlu sonuçlar alındı.

Muğlaspor'da uzun yıllar forma giyen eski kaptanlardan Abdurrahman Uçar, Mehmet Alpez, Afşin Ali Özgül, Ziya Ercan ve Akın Çavaş, Muğla Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Belediye Başkanı Osman Gürün, İl Genel Meclis Başkanı Cemal Gürpınar ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir Çeker'i ziyaret ederek bu konuda destek istedi. Eski kaptanlar, "Kemal Dirikan hocamızın anısının yaşatılması için ilgili kurumları dolaşıyoruz. Bizlerin ve dolayısıyla hiçbir Muğlalının da karşı çıkmayacağını umduğumuz Kemal hocamızın isminin yaşatılması için yaptığımız çalışmada olumlu sonuçlar alacağımızı umuyoruz." dedi.

İl Genel Meclis Başkanı Gürpınar da, "Bize düşen görev, Muğla'ya ve Türk sporuna büyük hizmetler vermiş bir spor adamının isminin yaşatılmasıdır. Bunun için yapılan çalışmaları destekliyoruz ve üzerimize düşen görev neyse yapmaya hazırız. İlk İl Genel Meclis toplantısında merkez ilçe meclis üyelerimiz Erol Kutlay, İbrahim Şimşek ve Salih Ercan tarafından verilecek önerge spor komisyonuna havale edilerek, konunun gereği yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Çeker de, "Keşke daha büyük bir tesise Kemal hocamızın ismini verebilseydik. Türk futboluna önemli isimler yetiştirmiş bir hocanın isminin yaşatılmasından daha doğal bir şey olamaz. Bugün Muğla'da, bulunduğu yöreyle anılan öyle tesisler var ki bu tesislere, spora büyük katkılar sağlamış değerlerimizin isimlerini vererek onları manevi olarak yaşatmak gerektiğine inanıyorum." şeklinde konuştu.

Başkan Gürün ise Kemal Dirikan'ın isminin Muğla'da yaşatılmasının önemli bir girişim olduğunu belirterek, "Vefatını öğrendikten hemen sonra kulüp başkanımızı arayarak ne yapabileceğimizi tartıştık. Sizlerin de böyle bir çalışma içinde olması bizlerin işini kolaylaştırdı. Cadde, sokak yerine bir spor tesisine isminin verilmesini tercih ederiz. Bunun yanında bu tesis önüne de Kemal hocamız ve onun yetiştirdiği ünlü isimlerin figürlerinden oluşan bir heykel de yapılabilir. Bu konuyu detaylandırarak bir an önce çözüme kavuşturmak istiyoruz." dedi.

Muğlaspor eski kaptanları, son olarak Vali Güvençer'i ziyaret edip Dirikan'ın isminin Ortaköy köyündeki tesislere verilmesi konusunda destek istedi.

(CİHAN)


Spor