Egemen Bağış'ın açıklamaları Rum siyasileri ayağa kaldırdı

04 Eylül 2011 - 11:40

LEFKOŞA - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın, Güney Kıbrıs’ın “Münhasır Ekonomik Bölge” (MEB)’de doğalgaz arama çalışmaları konusunda “Donanmamız bunun için var” sözleri Rum siyasilerden tepki aldı. Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi toplantısında Türkiye’nin tutumunu gündeme getirdi ve “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çıkarma niyetinde olduğu her türlü krizi önlemenin AB’nin sorumluluğu olduğunu” söyledi. Rum Hükümet Sözcüsü Stefanu ise Türkiye’nin uluslararası hukuk ve Birleşmiş Milletler (BM) kurallarına aykırı davrandığını” ileri sürdü.

Rum Haravgi gazetesine göre, Rum Hükümet Sözcüsü Stefanos Stefanu ve diğer siyasiler, Bağış’ın açıklamalarını “kışkırtıcı” olarak nitelendirdi. Habere göre Stefanu dünkü açıklamasında, Türk hükümet yetkililerinin Rum hükümeti aleyhine sürekli kışkırtıcı açıklamalarda bulunmasından duyduğu hoşnutsuzluğu dile getirdi. Türkiye’nin bu hareketlerinin “kışkırtıcı ve kabul edilemez olduğunu aktaran Stefanu, Türkiye’nin uluslararası hukuk ve BM kurallarına aykırı davrandığını” ileri sürdü.

“Türkiye’nin gambot diplomasisi döneminin artık geçmişte kaldığını ve uluslararası ilişkilerin kurallara bağlı olduklarını anlaması gerektiğini” ifade eden Stefanu, Türkiye’nin tehdit ve kışkırtmalara son vermesi gerektiğini anlaması için uluslararası alanda gerekli tüm girişimleri yapmakta olduklarını belirtti.

Stefanu, uluslararası toplumun ve özellikle Güney Kıbrıs’ın üyesi olduğu AB’nin Türkiye’ye “tehditlerinin kabul edilemez olduğu” mesajını vermeleri gerektiğini savunurken, “Kıbrıs Cumhuriyeti egemenlik haklarını tam anlamıyla uygulayacak ve uluslararası hukuk kuralları, BM Sözleşmesi ve deniz hukuku çerçevesinde doğal kaynaklarını araştırmayı sürdürecektir” şeklinde konuştu.

Emekçi Halkın İlerici Partisi (AKEL) Basın Sözcüsü Stavros Evağoru da dünkü açıklamasında, Bağış’ın sözlerini “kabul edilemez” olarak nitelendirdi. Evağoru, Güney Kıbrıs’ın egemenlik haklarını tam anlamıyla uygulayacağını vurguladı.

MARKULLİ AB DIŞİŞLERİ BAKANLARINI “BİLGİLENDİRDİ”

Gazeteye göre, Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli de, AB Dışişleri Bakanları Gayrı Resmi toplantısında Türkiye’nin tutumunu gündeme getirdi ve “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de çıkarma niyetinde olduğu her türlü krizi önlemenin AB’nin sorumluluğu olduğunu” söyledi.

Habere göre Markulli toplantıda, konunun AB ve AB’nin enerji alanında hayati önem taşıyan çıkarlarıyla ilişkili olduğunu da ileri sürdü.

(CİHAN)


Dünya