Egemen Bağış'tan New York Times'a Hz. Ali'nin sözüyle cevap

18 Ekim 2013 - 13:58

ANKARA - Avrupa Birliği (AB) Bakanı Egemen Bağış, New York Times gazetesinde 8 Ekim tarihinde Halil Karaveli imzasıyla çıkan 'Erdoğan Mezhepsel Yangını Körüklüyor' başlığıyla yayımlanan makaleye Hz. Ali’nin bir sözüyle cevap verdi. Bağış, gazeteye gönderdiği mektubunda, "Hz. Ali’nin de söylediği gibi, 'Gören göze karanlık perde olamaz; görmek istemeyen göze ışık ne yapsın?" diye seslendi.

AB Bakanı Bağış, New York Times'ta Halil Karaveli tarafından kaleme alınan, 'Erdoğan Mezhepsel Yangını Körüklüyor' başlıklı 8 Ekim 2013 tarihli yazıya cevap verdi. Söz konusu makalede, Türkiye'deki 1960 darbesinin haklı gösterilmeye çalışıldığını, bununla da kalmayıp, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'de mezhepçiliğe dayanan gerilimi körüklemekle suçlandığını belirten Bağış, şöyle devam etti:

"Türkiye’de 2002 yılından bu yana devam eden ve pek çok saygın akademisyen tarafından 'sessiz devrim' olarak tanımlanan etkileyici reform süreci, demokrasi standartlarını köklü bir biçimde değiştirmiştir. Türkiye, artık bir darbeler ülkesi değildir. Hükümet hiçbir zaman mezhepçi adımlar atmamıştır. Biz, inancına, etnik kökenine veya yaşam tarzına bakmaksızın tüm milletimizi kucaklayan adımlar atmaktayız. Geçtiğimiz ay açıklanan yeni demokratikleşme paketi, bu yöndeki kararlılığımızın göstergesidir. Bu paket, halkımızın taleplerine cevap verebilmek amacıyla, seçim sisteminden Kürt meselesine, nefret suçlarından kişisel verilerin korunmasına kadar çeşitli konuları kapsamaktadır. Bu paket kapsamında, farklı yaşam tarzlarına saygı güvence altına alınmış, Kürtçe de dahil olmak üzere özel okullarda farklı dillerde eğitim verilmesine imkan sağlanmış, Mor Gabriel Süryani Manastırı Süryani cemaatine iade edilmiş, Nevşehir’de bulunan bir devlet üniversitesine Alevi-Bektaşi geleneğinde çok önemli bir isim olan Hacı Bektaş-ı Veli’nin adı verilmiştir. Hükümetimiz, bir sonraki adım olarak, Alevi vatandaşlarımızın sorunlarına cevap verecek yeni bir paket üzerinde çalışmaktadır. Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan statükoyu sarsacak bu kadar radikal adımlar atarken nasıl olur da mezhep yangınlarını körüklemekle suçlanır? Hz. Ali’nin de söylediği gibi, “Gören göze karanlık perde olamaz; görmek istemeyen göze ışık ne yapsın?"

(CİHAN)


Güncel