Eğitim Bir Sen: Dayak yediği iddia edilen öğrenci olayı reyting uğruna çarpıtılıyor

30 Aralık 2010 - 10:45

Eğitim Bir Sen İzmir Şube Başkanı Abdurrahim Şenocak, Bayraklı ilçesindeki Nedret-İlhan Keten İlköğretim Okulu'nu ziyaret etti. Öğretmen ve idarecilerle görüşen Şenocak, geçen hafta bir öğrencinin 3. kattan atlamasıyla ilgili olarak geçmiş olsun dileğinde bulundu. Öğretmen ve yöneticilerden de konu hakkında bilgi aldı. Olayın basına yansıdığı gibi olmadığını, gerçeklerin çarpıtıldığını söyleyen Şenocak, "Bu tür olaylarla çok sık karşılaşır olduk. Tek taraflı bakılıyor. Medya, olayları araştırmadan yanlı haber yapıyor. Çalışanların motivasyonu olumsuz etkileniyor. Buna bir son verilmeli." dedi.

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Şenocak, basında yer aldığı gibi öğrenciye yönelik herhangi bir şiddet uygulanmadığının altını çizdi. Olayın akabinde okul yönetimi ve rehber öğretmenin, öğrencinin sağlığıyla birebir ilgilendiğini belirten Abdurrahim Şenocak, "Öğretmenler, öğrencilerinin kötülüğünü istemez. Her bakımdan başarılı olmalarını isterler. Hiçbir öğretmen ve yönetici, art niyetli bir davranışta bulunmaz. Zaten bazı televizyon kanallarının olayı yorumsuz olarak göstermesi, konunun yazılı medyada aktarıldığı gibi olmadığını kanıtlıyor." şeklinde konuştu.

Bu tür olayların münferit olduğunu vurgulayan Şenocak, bazı medya kuruluşlarının reyting uğruna habbeyi kubbe yaparak toplumda gerilime yol açtığını söyledi. Eğitim ve öğrencilere yönelik haberlerde daha hassas davranılması gerektiğini hatırlatan Şenocak, "Öğretmenler, mekanik bilgi aktarma aracı olarak görülüyor. İnsani yanları gözardı ediliyor. Bu tür asılsız iddialar da daha çok zarar veriyor. Anladığım kadarıyla burada diğer öğrenci velileri yönetime sahip çıkmış, hattâ mezunlar da olayı duyunca yardım etmek için koşup gelmiş. Bu da Nedret-İlhan Keten İlköğretim Okulu yöneticilerinin, öğrenci veli öğretmen işbirliğini başarılı bir şekilde yürüttüğünü gösteriyor." dedi.


(CİHAN)


Türkiye