Ehliyetine el konulanlar SÜDGE eğitimiyle ehliyetlerine kavuşabilecek

30 Aralık 2010 - 17:41

Kars İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi tarafından Sürücü Davranışlarını Geliştirme Eğitimi (SÜDGE) düzenlenecek. Alkollü araç kullanımı nedeniyle sürücü belgelerine el konan sürücülerin katılmaları zorunlu olan SÜDGE programının başvuruları başladı.

Kars Sağlık Müdürü Dr. Fahri Sevinç, ehliyetleri Emniyet Müdürlüğü'nce alınan sürücülerin, belgelerine el konulduğu tarihten itibaren 12 ay içinde ilgili birime müracaatlarının zorunlu olduğunu söyledi. İki kez alkollü olarak araç kullanmaktan dolayı hakkında işlem yapılan ve ehliyetlerine el konan sürücülerin, belgelerini geri alabilmeleri için SÜDGE programını başarıyla tamamlamaları gerektiğinin altını çizen Dr. Sevinç, "Bir psikiyatri uzmanı, bir psikolog, bir pratisyen hekim ve bir polis memuru trafik eğitimcisi tarafından verilecek eğitimin başvuruları, müdürlüğümüz Ruh Sağlığı ve Sosyal Hastalıklar Şubesi tarafından kabul edilmeye başlandı. Başvuru sonrasında eğitim sırası gelenler, sürücü belgesi geri alma tutanağı, nüfus cüzdanı örneği, 4 adet fotoğraf ve 2011 yılı için 400 TL yatırdığını gösterir makbuzu getirerek eğitim programına katılabilmektedir. Yapılan müracaatlar sonrasında, eğitim programının açılma tarihleri, başvuru yapan sürücü sayısına göre müdürlüğümüz tarafından belirlenecek ve yazılı olarak ilan edilecektir." dedi.

Kars'ta yaşayan sürücülerin eğitimde öncelikli olacağını, kontenjan kaldığı takdirde çevre illerden de sürücülerin eğitime kabul edileceğini vurgulayan Sağlık Müdürü Dr. Sevinç, "SÜDGE programı, alkollü iken araç kullanımına ilişkin bilgi, tutum ve davranışların değiştirilmesi ve alkollü araç kullanmama yaklaşımının sağlanması amacıyla düzenlenmektedir. Eğitim programı öncesinde katılımcılar; psikolojik, fiziksel ve psikiyatrik muayene ve testlere tabi tutulacak ve bu muayene sonucunda eğitime alınacaktır." şeklinde konuştu.

Dr. Fahri Sevinç, katılımcıların kimlik ve kişilik bilgilerinin gizli tutulacağı eğitim programının haftada bir gün 6 saat olmak üzere toplamda bir ay süreceğini ifade ederek, "Ayrıca eğitime katılacak sürücü sayısı bir eğitim seansı için en fazla 12 kişi olacaktır. Eğitim programına sürücüler tarafından kesintisiz devam edilmesi şarttır. Herhangi bir sebeple devamsızlık yapıldığı takdirde, sürücünün eğitimi geçersiz sayılacak ve bir sonraki eğitim programına devam ettirilecektir.'' ifadelerini kullandı.


(CİHAN)


Türkiye