Eker, ekmek israfını önleyenleri ödüllendirdi

28 Mayıs 2013 - 18:49

ANKARA - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, ekmek israfını önleme kampanyası kapsamında düzenlenen "Ekmek İsrafı ve Önlenmesi Resim Yarışması'nda dereceye giren öğrencilere ödüllerini dağıttı.

Mehdi Eker, Ankara'daki Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisinde düzenlenen "Ekmek İsrafı ve Önlenmesi Resim Yarışması Eserleri Sergisi"nin açılışını da yaptı. Konuşmada ekmeğin, beslenmenin ve bütün nimetlerin sembolü olduğunu vurgulayan Eker, bu yıl 22 milyon ton buğday üretimi beklediklerini, Türkiye'nin dünyada buğday üretiminde ilk 10 ülke arasında yer aldığını hatırlattı. Eker, buğday unu ihracatında ise Türkiye'nin genellikle ilk sırada bulunduğuna dikkat çekti.

"HER YIL 5 MİLYON ÇOCUK AÇLIKTAN ÖLÜYOR"

Bakan Eker, dünyada her yıl 1 milyarının açlıkla mücadele ettiğini, her yıl 5 milyon çocuğun açlıktan öldüğünü dile getirerek, bunun buğday, ekmek yokluğundan değil, adaletsizlikten, sevgisizlikten, merhametsizlikten kaynaklandığına dikkat çekti. Buna karşılık her yıl 1 milyar 300 milyon ton gıdanın israf edildiğini anımsatan Eker, şöyle konuştu: "Biz Türkiye'de her gün milyonlarca ekmeği israf ediyoruz. Her gün 6 milyon ekmek, yılda ise 2 milyar 100 milyon ekmek çöpe atılıyor. Ekmeğin bu kadar kutsal kabul edildiği bir ülkede buna seyirci kalmak olmaz.Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) kuruluş yıldönümü münasebetiyle bu yılı 'Ekmek İsrafını Önleme Yılı' olarak ilan ettik. Sayın Başbakanımızın teşrifiyle bir kampanya başlattık. Amaç; israfa dikkat çekmekti."

Eker, konuşmasının ardından resim ve kompozisyon dallarından dereceye giren öğrencilere ödüllerini verdi. Yarışmalarda dereceye giren öğrencilere, tablet bilgisayar hediye edildi.

(CİHAN)


Ekonomi