'Ekmek israfı' resim ve kompozisyon yarışması sonuçlandı

27 Mayıs 2013 - 14:42

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 17 Ocak'ta başlatılan ‘Ekmek İsrafını Önleme Kampanyası’ kapsamında ülke genelindeki ilk, orta ve lise düzeyi okullarda düzenlenen resim ve kompozisyon yarışması sonuçlandı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürlüğü koordinasyonundaki kampanya ile; ekmek israfı konusunda ulusal bir farkındalık ve duyarlılık oluşturma, toplumun tüm kesimlerini bilinçlendirme, israf alışkanlığını değiştirme, ekmek israfıyla birlikte diğer israflara da dikkat çekme ve kaynakların heba olmaması hedeflendi. Bilhassa çocuklar ve gençlerde israf etmeme bilincinin oluşmasının büyük önem taşıdığı düşünülerek Milli Eğitim Bakanlığınca oluşturulan jüri tarafından değerlendirilen 'Ekmek İsrafı ve Önlenmesi' temalı yarışmada; ilk, orta ve lise kategorilerinde birinci, ikinci ve üçüncü olarak dereceye giren 9’u resim ve 9’u kompozisyon olmak üzere 18 eser ödüle layık görüldü.

İl birincisi olan tüm resimler, 28 Mayıs - 7 Haziran tarihleri arasında Ankara Milli Piyango Talih Kuşu Sanat Galerisi’nde sergilenecek. Kompozisyon dalında ilk, orta ve lise kategorilerinde Türkiye birincisi olan eserler de bu sergide yer alacak.
28 Mayıs Salı günü saat 14.00’da gerçekleştirilecek sergi açılışında, resim ve kompozisyon dallarında Türkiye birincisi olan 6 öğrenciye ödülleri verilecek.
Türkiye ikincisi ve üçüncüsü olan 12 öğrencinin ödüllerinin, bilahare düzenlenecek bir törenle verilmesi planlandı. Arıca ödül olarak her öğrenciye 1 adet tablet bilgisayar hediye edilecek.

(CİHAN)


Güncel