Elmas: Öğrenciye girişimcilik yeteneği kazandıracağız

28 Eylül 2011 - 17:54

SAKARYA - Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Muzaffer Elmas, bu sene tüm programlara proje yönetimi ve girişimcilik dersi koyarak her öğrenciye proje yapma ve girişimcilik yeteneği kazandırmayı amaçladıklarını söyledi.
Elmas, Kültür ve Kongre Mrekezi’nde yapılan akademik yılın açılışında yaptığı konuşmada bu sene 14 bin öğrencinin kayıt yaptırdığını belirterek, toplam öğrenci sayısının 60 bine yükseldiğini belirtti. Akademik personel sayısının 16 bin, idari personel sayısının ise 700’e ulaştığını vurgulayan Elmas, “Üniversitemizde 3 enstitü, 12 fakülte, 5 yüksekokul 1 konservatuar 17 meslek yüksek okulu ile birlikte 200 farklı programda örgün, uzaktan ve karma eğitim yapılmaktadır. Ayrıca 3 seneden bu yana Kocaeli Üniversitersi'nde eğitim yapan Tıp Fakültesi'nin 4. sınıf öğrencileri üniversitemizde eğitim öğretime başlamıştır. 1, 2 ve 3. sınıflar, Haziran ayında tamamlanacak morfoloji binası ile birlikte önümüzdeki yılda üniversitemizde olacaklardır. “ dedi.
SAÜ’nün uluslararası standartlarda eğitim öğretim yapan, bilgi üretme ve yayma kapasitesini hızla geliştiren, ülkenin ve çevresinin sorunlarını çözmeye odaklı bir kurum haline gelmeye başladığını kaydeden Elmas şöyle konuştu: “Öğrencilerimize alanlarıyla ilgili bilgi ve becerileri kazandırma yanında, eleştirel düşünme, yaratıcılığını ve sorun çözme kapasitelerini geliştirme, yaşam boyu öğrenme ve kendini geliştirme yeteneği kazandırarak, değişime açık bir dünya bireyleri olarak yetiştirmek istiyoruz. Bunu sağlamak amacıyla yaptığımız çalışmalar bu yıl yükseköğretim kurulu tarafından diğer kurumlara en iyi uygulama olarak örnek gösterilmiştir. Bu sene bütün programlara proje yönetimi ve girişimcilik dersi koyarak her öğrenciye proje yapma ve girişimcilik yeteneği kazandırmayı amaçladıklarını kaydeden Elmaş “ Ayrıca meslek yüksek okullarında 3+1 modeli başlatılarak , bir yarıyıl sanayi ve toplumun diğer kurumlarında çalışarak nitelikli ara eleman sağlamada önemli bir adım atıldı.”

(CİHAN)


Güncel