Emekli çift, kıraç toprakları meyve bahçesi yaptı

17 Eylül 2009 - 10:04

Emekli olduktan sonra memleketi Niğde'nin Kemerhisar beldesine yerleşen çift, kıraç araziyi uzun uğraşlar sonucunda tarım alanına çevirdi. Sebze ve meyvecilikten yılda yaklaşık 20 bin TL gelir elde eden çiftin yeni hedefi ise beldeye büyük seralar yapmak.

Niğde'de 'Bakarsan bağ, bakmazsan dağ olur' atasözünü doğrulayan bir olay yaşandı. Adana'da çalıştıktan sonra emekli olan Ahmet ve Keziban Solak çifti, hayata yeniden sarıldı. Yıllarca sınıf öğretmenliği yapan Kezban Solak, emekli olduktan sonra eşiyle birlikte memleketi Niğde'nin Kemerhisar beldesine yerleşti. Burada bir arazi satın alan çift, atıl duran kıraç bir tarlayı meyve ve sebze bahçesi yapmak için kolları sıvadı.

Kahvehane köşelerinde boş oturma yerine sebze yetiştiriciliği yapmaya karar verdiğini söyleyen Ahmet Solak, ilk etapta 11 dönüm arazi satın aldığını aktardı. Arazinin kıraç ve sazlık olduğunu ifade eden Solak, "Eşimle birlikte bu toprağı ekilebilir duruma getirmek için uzun zaman uğraştık. Araziyi uygun hale getirdikten sonra bir ziraat mühendisinin desteği ile tarıma başladık. Bahçede her çeşit sebze ve meyveyi yetiştirdik. Bugün araziden yılda yaklaşık 20 bin TL gelir gelde ediyoruz." dedi.

Yeni hedeflerinin arazinin üzerine geniş bir sera yapmak olduğunu belirten çift, bahçeyi genişleterek, bilinçli tarımı beldede yaygınlaştırmak istediklerini sözlerine ekledi.


(CİHAN)


Yerel