Emekli öğretmenin okul vasiyeti yerine getirilecek

08 Eylül 2013 - 15:03

KOCAELİ - Kocaeli'nde 2011 yılında vefat eden emekli öğretmen Muris Zehra Öçgüder’in 300 bin lira nakit ile değeri 3 milyon lira olduğu tahmin edilen 2 arsa, 1 dükkan, 1 ev ve mücevherlerini okul yapılması şartıyla İl Özel İdaresi’ne bağışladığı öğrenildi.

Emekli öğretmen olan ve 2011 yılında kalp yetmezliği nedeniyle hayatını kaybeden 89 yaşındaki Muris Zehra Öçgüder, 2007 yılında noter kanalıyla vasiyetini yazarak tüm mal varlığını şartlı bağışla İl Özel İdaresi’ne bıraktı. 2011 yılında ölümünün ardından Öçgüder’in vasiyetnamesi Kocaeli 2. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından açılıp okundu ve 12 Haziran tarihinde karara bağlandı. Öçgüder, vasiyeti kapsamında iki banka hesabında bulunan 300 bin lirayı, bir bankanın kiralık kasasında bulunan mücevherlerini, şehir merkezinde bulunan 2 adet arsa ve 1 dükkkanı şartlı bağış ile İl Özel İdaresi’ne bıraktı. Öçgüder ayrıca Çukurbağ Mahallesi’nde oturduğu evi ve yanında bulunan arsayı da kütüphane veya yurt olarak kullanılması maksadıyla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne verdi.

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Burhan Eres, "Bankalar daki hesaplarını araştırdık ve 300 bin lira nakit parası var. Ama mücevherler ve arsalar konusunda net bir rakam veremeyiz. Vali beye durumu bildirdim. Kendisinin vasiyeti doğrultusunda bir okul yapmak için harekete geçeceğiz. Bir ilkokulu bitirebileceğimiz kadar bağış var." dedi. Ayrıca Muris Zehra Öçgüder’in vasiyeti doğrultusunda okula ismi kendisi ve kardeşi Emine Öçgüder’in isminin verilmesini istediği öğrenildi. Muris Zehra Öçgüder’in vasiyeti doğrultusunda paranın kabul edilmesi ve okul yapımı için kullanılması da Valilik 100. Yıl Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen Eylül ayı son oturumu İl Genel Meclisi toplantısında oy birliği ile kabul edildi.

(CİHAN)


Güncel