Emniyetin modernize edilen araçları suçluyu bin 500 metreden tespit ediyor

06 Aralık 2012 - 17:47

İSTANBUL - Emniyet tarafından kullanılan Zırhlı Personel Taşıyıcı (ZPT) ve Shortlandlar modernize edildikten sonra basına tanıtıldı. Zorlu arazi koşullarında görev yapmak için üretilen araçların boyası yanmaz özellikli. Yüz tanıma özelliği bulunan araçlarda ise bin 500 metreye kadar zum yapma özelliğine sahip kameralar bulunuyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Eğitim Şube Müdürlüğü bünyesinde düzenlenen hizmet içi hafif zırhlı araç sürüş eğitimi Seyrantepe Türk Telekom Arena Stadı’nın yakınındaki bir arazide yapıldı. Shortland marka ve ZPT adı verilen araçlar modernize edildikten sonra bu taşıtlara yeni kamera sistemi takıldı. Bin 500 metreden zum yapma özelliğine ve yüz tarama özelliğine sahip araçlara gece görüşü sistemi ve yüz tanıma özelliği de eklendi.

Araçlarda, yeni özellik olarak yanmaz boya kullanıldı. Herhangi bir molotof bombalı saldırı durumunda ise araca köpük sistemi yerleştirildi. Böylece molotoflu saldırı olması durumunda araçtan köpük akması sağlandı. Lastiklere de yeni ve daha dayanıklı malzeme kullanıldı. Lastiklerin patlama ya da yanma dahil birçok olumsuz durumda 50 kilometreye kadar gitme kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

(CİHAN)


Güncel