En ‘halka açık’ takım Galatasaray

11 Eylül 2012 - 11:03

İSTANBUL - Bir yandan şampiyonluk, diğer yandan taraftar adedi bakımından yarışan dört büyüklerden hisselerini halka açmada en cesur Galatasaray çıktı. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) verilerine göre Sarı - Kırmızılı takımın hisselerinin halka arz edilen kısmı sermayesinin yüzde 44,96’sına denk geliyor. Sermaye miktarı bakımından öne çıkan takım ise Beşiktaş. Sermayesi 40 milyon liraya varıyor. Halka açık kısmın payı da 15 milyon lirayı buluyor.

Dört büyüklerden Galatasaray ve Beşiktaş’ın Şubat 2002’de yeşil sahalardan sermaye piyasalarına taşıdığı ezeli rekabete, Şubat 2004’te Fenerbahçe, Nisan 2005’te Trabzonspor katıldı. Hem maçları hem futbolcuları ile yatırımcıların büyütecinde olan bu kulüpler, hisse senedi piyasasında sermaye miktarları ve halka açılma oranları ile yarışıyor. Borsada Galatasaray’ı temsil eden Galatasaray Sportif Sınai ve Ticari Yatırımlar AŞ, GSARAY kodu ile işlem görüyor. Toplam sermayesi 2 milyon 800 bin dolaylarında olan şirket, yatırımcının da ilgi odağı. Galatasaray Spor Kulübü Derneği’nin sermaye payı yüzde 55,03. Değeri 1 milyon 534 milyon 214 bin lirayı buluyor. Halka açık kısmın sermaye payı yüzde 44,96. Bu hisselerin değeri de 1 milyon 253 bin 456’ya ulaşıyor.

İMKB'de Beşiktaş’ı temsil eden Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Ticaret AŞ ise sermaye miktarı ile dikkat çekiyor. Yatırımcıya BJKAS kodu ile hitap eden firmanın, sermayesi 40 milyon lira. Beşiktaş Jimnastik Kulübü Derneği’nin sermaye payı yüzde 62,50 iken nominal değeri 24 milyon 999 bin 575 lira. Halka açık kısmın payı da yüzde 37,50 iken nominal değeri 15 milyon 425 lira.


Hisseleri borsada işlem gören bir diğer takım da Trabzonspor. Bordo-Mavililileri İMKB'de temsil eden Trabzonspor Sportif Yatırım ve Futbol İşletmeciliği Ticaret AŞ’nin sermayesi 25 milyon liraya yaklaşıyor. TSPOR kodu ile işlem gören firmanın sermayesinde Trabzonspor Futbol İşletmesi Ticaret AŞ’nin payı yüzde 74,99 ve 18 milyon 749 bin 995 liraya karşılık geliyor. Halka açık kısmın payı da yüzde 25 ve b.u oran da 6 milyon 250 bin liraya denk geliyor.

Fenerbahçe bünyesinde bulunan Fenerbahçe Sportif Hizmetler Sanayi ve Ticaret AŞ’nin toplam sermayesi 25 milyon lira. FENER kodlu şirketin sermayesinde Fenerbahçe Spor Kulübü’nün payı yüzde 85 ile 21 milyon 250 bin lira; halka açık kısmın payı yüzde 15 ile 3 milyon 750 bin lira seviyelerinde.

PİYASA DEĞERİ BAKIMINDAN LİDER FENERBAHÇE

Piyasa Uzmanı Selim Işıklar, Galatasaray’ın halka açılma oranının yüzde 44,96 olmasını takımın artan borçlarına bağlıyor. Işıklar, “Geçen sene Ünal Aysal, yeniden yapılanmayı vaat etti. Sermaye artırımından evvel yüklü miktarda hisse senedi sattı. Yani şirketin önemli bölümünü halka arz etti.” değerlendirmesinde bulundu. Işıklar, halka açılmaya yönelmenin kulübün konumuna göre aldığı bir karar olduğunu ifade etti.

Selim Işıklar, Beşiktaş’ın da mali durumunin iyi olmadığını ancak, ortak bulamadığı için halka açılmada temkinli davrandığını belirtti. Fenerbahçe ile Trabzonspor’un ise daha iyi bir bilanço ortaya koyduğunu dile getirdi. Işıklar, mevcut durumda piyasa değeri bakımından Fenerbahçe’nin 1 milyar 217 milyon lira ilk sırada yer aldığını, Galatasaray’ın 777 milyon lira ile onu takip ettiğini belirterek, Trabzonspor’un 265 milyon lira üçüncü, Beşiktaş’ın da 188 milyon lirada ile dördüncü olduğunu kaydetti.

(CİHAN)


Ekonomi