Endonezya Meclis Başkanı Türkiye'ye teşekkür etti

09 Ekim 2009 - 16:14

Endonezya'nın Sumatra adasında 30 Eylül günü meydana gelen 7,6 büyüklüğündeki depremin hemen ardından Anadolu insanının yardım eli olan Kimse Yok Mu Derneği Endonezya'nın Sumatra bölgesinde depremzedelerin yaralarını sarmaya devam ediyor. Bölgede deprem mağdurlarına ve 8 okulun öğrencilerine sıcak yemek veren Kimse Yok Mu Derneği çadırının dünkü konuğu Endonezya Meclis Başkanı Irman Guşman oldu. Başkan, 3 Endonezya milletvekili, Türkiye'nin Sumatra Fahri Konsolosu Rahman Şah ve Şehir Valisi Gamawan Fauzi ile birlikte yardımları inceleyerek desteklerinden dolayı Kimse Yok Mu Derneği'ne teşekkür etti.

Meclis Başkanı Guşman Kimse Yok Mu yemeğinde yaptığı konuşmada Türk milletine, Kimse Yok Mu ya ve PASİAD'a çok teşekkür ettiklerini vurguladı. Guşman: "Kimse Yok Mu'yu Açe'den tanıyoruz. Tsunaminin hemen ardından acı günümüzde Açe'ye geldiler. Her yerde Kimse Yok Mu yetkilileri vardı." dedi.

YARALARI TÜRK DOKTORLAR SARIYOR

Kimse Yok Mu yetkilileri ve gönüllüleri deprem bölgesinde halka gıda, su, ilaç vb ilk yardım malzemeleri dağıtırken diğer yandan Kimse Yok Mu ve Uluslararası Sağlık ve Eğitim Derneği (USEDER) gönüllüsü 8 doktor ve psikolog da afet bölgesinde sağlık kontrolünde bulunuyor. Kimse Yok Mu gönüllüsü psikologlar, deprem sonrası ortaya çıkan travmaların ve psikolojik problemlerin giderilmesi için çalışıyor. Ayrıca dernek bölge halkı için çözüme yönelik projeler üzerinde çalışıyor.

Bölgede görev yapan Kimse Yok Mu Derneği yetkilisi Cemil Başbay da Türk halkını yardım seferberliğine çağırdı. Başbay "Yaptığımız tespitlere göre felaketin boyutu çok büyük. Şehir tarihinin en büyük afetlerinden birini yaşıyor. Ölü sayısının 5 bine ulaşabileceğinden endişe ediyoruz. Yaralıların sayısı ise çok daha büyük." dedi.


(CİHAN)


Dünya