Engelli şampiyon halterci, Bakan Şahin'den iş istedi

05 Nisan 2013 - 18:41

ANKARA - Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda dünya ikincisi olan Meltem Tırıklı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin’den iş istedi. Engelli olduğu için ödül yönetmeliğinden yeterince yararlanamadıklarını belirten Tırıklı, “Bu nedenle kamuda iş imkanı istiyoruz.” dedi. Bakan Şahin de “Tamam İnşaallah konuşalım.” cevabını verdi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin Görme Engelliler Halter Dünya Şampiyonasının birincisi Ayten Özyürük ve ikincisi Meltem Tırıklı'yı makamında kabul etti. Gaziantepli olduğunu belirten Meltem Tırıklı, 3 kardeşi olduğunu ve 2007 yılında haltere başladığını söyledi. Ödül yönetmeliğinden engelli oldukları nedeniyle yararlanamadıklarını belirten Tırıklı, Bakan Şahin’den iş istedi. Bakan Şahin de “Tamam İnşaallah konuşalım.” cevabını verdi.

İki başarı hikayesinin yanında olduğunu belirten Bakan Şahin, “Bize bu kardeşlerimizin verdiği en önemli mesaj fırsat eşitliği verdiğiniz zaman insanların önündeki engelleri kaldırdığınız zaman eğer gözünde kulağında bedensel olarak bir organında bir yetersizlik olsa nasıl dünya derecesi yapabildiğini gösteren iki örnek.” diye konuştu.

Bir gazetecinin “Ödül yönetmeliği ile ilgili bakanlık olarak bir girişiminiz olacak mı?” şeklindeki sorusuna Bakan Şahin, şu cevabı verdi; “Biz bunu kendiniz ne yapabiliriz diye çalıştık. Aynı zamanda Gençlik ve Spor Bakanlığımız ile beraber çalışılması gerekiyor. Yönetmelikteki eksiklikleri gidermeye çalışıyoruz. Daha önce böyle bir eksiklik fark edilmiyordu çünkü böyle ödüller alınmıyordu. Engelli iki kızımızın halter gibi zor bir alanda veya paralimpiklerde engellilerimiz engelsiz sporcularda çok daha yüksek başarılar elde ettiler. Daha önce böyle bir başarı olmayınca yönetmeliğin yetersiz olduğunun da farkında değildik. Ama yeni bir süreçle karşı karşıyayız. Biz adaletli olup engelsiz olanların aldığı haktan engelli olanlarında almaları konusunda tüm çalışmaları yapacağız bunun takipçisi olacağız.”
Konuşmaların ardından Bakan Şahin sporculara çeşitli ödüller verdi.

(CİHAN)


Spor