Engelliler için kurulacak rehabilitasyon merkezi iki derneği birbirine düşürdü

31 Ağustos 2009 - 15:03

Engelliler için Kütahya'nın Dumlupınar ilçesinde yapılması planlanan rehabilitasyon merkezi, Dünya Engelliler Derneği ile HPBRBR İletişim Danışmanlığı ve Proje Yönetimi'ni birbirine düşürdü. Dernek yönetimi, şimdiye kadar toplanan yardım paralarından kendilerine henüz ödeme yapılmadığını iddia etti. Merkezin koordinatörü Cemal Tanık ise söylendiği gibi 6 milyon lira para toplanmadığını, ancak 'Cep Melodi' SMS şirketi aracılığıyla Show TV'de 56 bin, Habertürk'te 12 bin olmak üzere toplam 68 bin lira toplandığını belirtti.

Huzurevlerine kabul edilmeyen engellilere sahip çıkmak amacıyla geçen yıl Dünya Engelliler Derneği, 'Koza Bakımevleri' projesini başlattı. Türkiye'de hiç engelli bakımevi bulunmadığından hareket eden dernek, proje için kişilerden para toplama yerine, çektikleri klibin SMS ile cep telefonlarına indirilmesini sağlayacak bir sistem kurdu. Engellilerin gösterildiği klibin şarkısı 'Okyanuslar Kadar Derin'i, İzmirli Dr. İskender Türsen'in kurduğu Grup Tual ve Gizem Güneş seslendirdi. Çekimine de Plato Film Prodüksiyon'un sahibi yönetmen Sinan Çetin destek verdi. Derneğin ilk etapta Dumlupınar ve Antalya'da uygulayacağı projenin klibi televizyonlarda yayımlanmaya başlayınca, ünlü isimlerin de desteğiyle vatandaşlar beklenenden fazla ilgi gösterdi.

Show TV'de Çağla Şikel ile Alişan'ın sunduğu 'Her Şey Dahil' Habertürk'te Saba Tümer'in sunduğu programda, destek olmak isteyenlerin 'Okyanus' yazarak 3595'e kısa mesaj yollaması istendi. Projeye Hıncal Uluç, Sezen Aksu ve Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli gibi çok sayıda ünlü de destek oldu.

Dumlupınar Belediye Başkanı Derviş Kavak, 10 milyon liraya mal olacak 600 kişilik rehabilitasyon merkezi için Tekkeönü mevkisindeki 50 dönümlük arsayı, 21 Ekim 2008'de tahsis etti. Geçen temmuz ayında atılacağı duyurulan temel ise hala atılamadı. Bunun üzerine Başkan Kavak, arsayı geri almak için harekete geçti.

Dünya Engelliler Derneği Başkanı Ali Karaibrahimoğlu, proje koordinatörü Tanık hakkında önce İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu, ardından sözleşmeyi feshetti. Karaibrahimoğlu, projenin kendisine ait olduğunu söyleyerek, "Cemal Tanık, sadece koordinatör olarak görev alacak ve para toplanmasını sağlayacaktı. Bize şimdiye kadar bir kuruş vermedi." dedi.

Geçen şubat ayında projeyi Dünya Engelliler Derneği'nden bağımsız olarak götürmek üzere Koza Bakım Evleri Derneği'ni kurduğunu ifade eden Tanık ise, "Şimdiye kadar 68 bin lira topladık. Mimari proje 7 ay sürdü ve şu ana kadar 80 bin lira ödedik. Her adımın belgesi mevcut. Bu benim şirketimin sosyal projesi. Dünyada tek olacak. Avrupa'da finansörlerimiz hazır. Avrupa Birliği fonlarından da destek alacağız. Ekim ayının ortasında da temel atacağız." şeklinde konuştu.


(CİHAN)


Türkiye