Erciyes Master Planı'na devletten 50 milyon liralık kaynak

30 Aralık 2010 - 15:16

Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilecek ve binlerce kişiye istihdam sağlayacak olan Erciyes Master Planı Projesi için devletten destek geldi. 300 milyon Euro'ya yapılması planlanan master projesi için devlet bütçesinden 50 milyon lira ayrıldı. Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, aktarılan 50 milyon liralık kaynağın belediyenin hesabına geçtiğini belirterek, "Bu parayla projenin ikinci kısmını tamamlayacağız. 2011 yılında 16 yerde yine temel atacağız. 2011 yılı Erciyes için süper yıl olacak." dedi.

Erciyes Master Planı Projesi hakkında bir metre kar kalınlığının bulunduğu Erciyes Dağı'nda görsel brifing düzenleyen Başkan Mehmet Özhaseki, proje için devletin kaynak aktardığının müjdesini verdi. Erciyes Master Planı projesine kaynak aktarılması için 2-3 aydır uğraş verdiklerini ve bunun sonucunda devletin bütçesinden 50 milyon liralık kaynak aktarıldığını belirten Özhaseki, bu parayla projenin ikinci kısmını bitireceklerini kaydetti. Projenin ilk kısım çalışmalarının devam ettiğini kaydeden Özhaseki, "Bu yıl itibariyle 15-16 yerde çalışmalar yapıldı. Gelecek yıl ise bunların devam ettirilmesi ve 15-16 yerde çalışma yapılması için 50-60 milyon liraya ihtiyaç vardı. Bu parayı bulmak için diğer projeleri bekletip Erciyes'e ayırmak zorunda kalacaktık. Ancak yaptığımız 2-3 aylık girişimler sonucu devletten 50 milyon liralık destek aldık. Belediye kasasına girmeden sesimizi çıkartmadık. Engelleyen olur diye konuşmadık. 50 milyon lira belediyenin hesabına geçti." dedi.

Kaynağın aktarılmasıyla birlikte 2011 yılında 15-16 yerde temel atacaklarını söyleyen Özhaseki, 2 etabında rahatlıkla tamamlanacağını kaydetti. Özhaseki, "2011 yılı Erciyes için süper yıl olacak. Gözümüz aydın. Başbakanımız olmak üzere herkese teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Aktarılan paranın kredi veya borçlanma olarak kabul edilmemesini isteyen Özhaseki, paranın tamamen hibe olarak verildiğini de anımsattı. Özhaseki, Erciyes Master projesinin 3 yıl içinde tamamlanacağını da belirterek, "2 etap bizim için çok önemli. Baharda 15 ve 16 temel atacağız. Biz buraya 150 milyon lira harcadık. Özel sektör korkmasın ve yatırımları gerçekleştirsin" diyerek, yatırım yapmayı düşünen yatırımcılara da çağrı da bulundu.

3.5 YIL DAHA BURADAYIM

Özhaseki, gazetecilerin milletvekili olup Ankara'ya gitmesi durumunda projelerin yarım kalıp kalmayacağı ile ilgili sorularına, "3. yıl daha buradayım" cevabını verdi. Birilerinin gitmesi için uğraştığını kaydeden Özhaseki, "Bir yere gitmiyorum. 3.5 sene daha buradayım. 3 ay Ankara'da ne çektiğimi ben biliyorum. Ben bu yola baş koydum." açıklamasında bulundu.


(CİHAN)


Türkiye