Erdoğan: İsrail, başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletine engel olmamalı

01 Aralık 2012 - 14:38

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Filistin’in BM Genel Kurulu’nda ‘Üye Olmayan Gözlemci Devlet’ statüsüne kavuşmasına rağmen topraklarının hala işgal altında olduğunu söyledi. Erdoğan, İsrail’in bu aşamadan itibaren başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin oluşumunun önüne engel çıkarmaması gerektiğini belirtti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Four Seasons Otel’de düzenlenen Türk-Arap İşbirliği Forumu Dışişleri Bakanları 5. Toplantısı katılımcıları onuruna öğle yemeği verdi. Yemek öncesi katılımcılara hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, önceki gece Birleşmiş Milletler’de yapılan oylamada ‘Filistin’in Üye Olmayan Gözlemci Devlet’ statüsüne kavuştuğunu söyledi. Filistin’in devlet olarak yeniden var olabilmesi için önemli bir adım atıldığını kaydeden Erdoğan, “Bu önemli gelişmeden dolayı Filistinli tüm kardeşlerimizi yürekten tebrik ediyorum. Filistin’in gözlemci devlet statüsüne kavuşması için katkı veren, destek veren, oylamada evet oyu kullanan ülkelere, devletlere, liderlere de buradan ayrıca şükranlarımı iletiyorum. Filistin’le ilgili bu gelişme, hiç kuşkusuz, bölgemiz, dünyamız ve insanlık için çok önemli, çok tarihi nitelikte bir gelişmedir.” dedi.

1948’den bugüne kadar 64 yıl boyunca Filistinlilere baskı, sindirme, yıldırma, göç ettirmek politikaları uygulandığını yönelik toplu kıyımlar, katliamların ve yaşanan savaşlar ve çatışmaların çok geniş bir coğrafyayı ve dünya siyasetini derinden etkilediğini aktaran Başbakan Erdoğan, Filistin’in sadece bu coğrafyada değil, tüm insanlığın kalbinde kanayan bir yara olduğunu söyledi.

Tam bir iyimserlik içinde olduğunu söylemenin zor olduğunu belirten Erdoğan, Filistin’in gözlemci ülke olmasının umutlarını çoğalttığını aktardı. Gözlemci devlet statüsü kazanmasına rağmen Filistin’in bugün işgal altında bir ülke olduğunu belirten Erdoğan şunları söyledi: “İsrail’in, bu aşamadan itibaren, başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin oluşumunun önüne engel çıkarmaması gerekir. İsrail de artık görmelidir ki, Filistin sorunu devam ettikçe, bu bölgeye huzur, barış, istikrar ve güvenliğin gelmesi mümkün olmayacak, bu bölgede kan ve gözyaşı dinmeyecektir.”

Karar sonrası Filistinlilere seslenen Başbakan Erdoğan, önceki gece sevinen, bayram eden, heyecanlanan, umutlanan, gözleri sevinçten yaşaran sadece Filistinliler değil tüm Müslümanlardır ve dünya olduğunu ifade etti. Filistin’de taraflar arasında husumet, anlaşmazlık, hele hele çatışma görmek istemediklerini belirten Erdoğan, “Bütün dünya, bütün İslam coğrafyası Filistin’in sevinciyle kucaklaşırken, Filistinlilerin kendi aralarında kucaklaşmamalarını asla kabul edemeyiz. Filistin’i daha ileri statülere taşımak, Filistin’i başkenti Doğu Kudüs olan bir devlet olarak görebilmek için, Filistin’in birliği, beraberliği şarttır ve biz de bunu görmek, bunun heyecanını yaşamak istiyoruz. Filistinli kardeşlerimi tekrar tebrik ediyor, 'Mebruk Filistin', 'tebrikler Filistin' diyorum. Hayırlı olmasını Cenab-ı Allah’tan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Dünya