Erdoğan, Japon Başbakan'dan 2020 olimpiyatları adaylığından çekilmelerini istedi

03 Mayıs 2013 - 19:12

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ülkemizi ziyaret eden Japonya Başbakanı Shinto Abe'den, 2020 olimpiyatları için İstanbul ile birlikte aday olan Tokyo'nun adaylıktan çekilmesini istedi. Erdoğan, Tokyo'nun daha önce olimpiyatlara ev sahipliği yaptığını belirterek, "Ben başbakana dedim ki 'siz bir olimpiyat yaptınız şimdi bundan çekilin bunu da biz yapalım' dedim. İnanıyorum ki kendileri de bunu anlayışla karşılayacaklardır ve Tokyo Valisi'ne herhalde talimat verirse isabet olacaktır. Bundan böyle bir gelişme olursa güzel olacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Japonya Başbakanı Shinto Abe, Ankara Marriott Otel'de ortak basın toplantısı düzenledi. Başbakanlık Merkez Bina'da ikili ve heyetler arası görüşmeler gerçekleştiren iki Başbakan, basın toplantısı için otelde tekrar bir araya geldi.

Basın toplantısının başında iki başbakan, iki ülke arasında çeşitli anlaşmalara imza attı. Bu anlaşmalardan en önemlisi, 22 milyar dolarlık nükleer tesis anlaşması. Anlaşma gereği, Sinop'ta kurulması planlanan nükleer tesisleri Japonlar inşa edecek.

İki başbakan ilk olarak stratejik ortaklık kurulmasına ilişkin bildiriye imza attı. Ardından nükleer enerji santrali kurulmasına yönelik anlaşma da başbakanlar tarafından taahhüt edildi.

Ardından söz alan Başbakan Erdoğan, "Değerli mevkidaşım dostum sayın Abe'yi ve heyetini Türkiye'de başkentimizde ağırlamaktan duyduğum memnuniyeti ifade etmek istiyorum. Kendilerine başkentimize hoş geldiniz demek istiyorum. Bu ziyaret Türkiye Japonya ilişkileri noktasında anlamlı bir ziyaret olmuştur. Gerek dar kapsamlı aramızda yaptığımız görüşmeler, heyetler arası yaptığımız görüşmeler, gerekse iş konseyinde yapılan konuşmalar yine dar kapsamlı iş konseyi temsilcileri ile yaptığımız görüşmeler Türkiye Japonya ilişkilerini önümüzdeki dönem açısından çok daha farklı bir zemine oturtmuştur." dedi.

İmzalanan anlaşmalara da değinen Erdoğan, "Az önce bir stratejik ilişkiler anlaşmasını imzaladık ve onununla birlikte de hükümetler arasında nükleer enerji santralinin kurulmasına yönelik adımını attık. Bu adımın atılması çok çok önemliydi. Mersin Akkuyu'da Rusya ile yürüyen nükleer enerji santrali sürecimiz var şu anda. Diğer bir adımı özellikle Japonya'nın Mitsubushi firmasıyla Türkiye ile Japonya arasında bu adımı da atmış oluyoruz. Şuna inanıyorum ki çok daha farkı bir heyecanı burada doğuracak bu iki nükleer enerji santrali ile birlikte bir başka adımı atıyoruz; o da 3 nükleer santral için artık Türk mühendislik tecrübesinin deneyiminin aynı ekonomik girişiminin de adımı olacak ve 3. nükleer enerji adımını böylece da atmış olacağız." diye konuştu.

Fukuşima olayından sonra biz bu adımı atarken çok olumsuz yaklaşanlar olduğunu anlatan Erdoğan, "Bize Japon teknolojisi şöyledir böyledir diyenler oldu. Tüm bunlara rağmen olumsuz yaklaşanlar karşı Rusya ile o adımı attık. 'Uçak düşecek düşebilir diye uçağa binmeyecek miyiz' dedik, 'araç kaza yapabilir diye arabaya binmeyecek miyiz' dedik. Nükleer enerjide bütün en ileri teknolojik imkanlar kullanılır buna göre yatırımlar yapılır, yani milyonda bir de olsa kaza payı olabileceğini her zamn her yerde düşünmek zorundayız. Bizim yaklaşımımız, insanın emrinde olabilecek insana en güzel hizmeti verebilecek…Enerjideki çeşitliliği arttırma noktasında ihtiyacımız olduğuna göre enerji kullanımımız ne kadar artarsa bu medeni oluşumuzun ifadesidir. Bu adımı atıyoruz' dedik. Ruslarla anlaşma imzaladık, şimdi Japonya ile anlaşmayı yapıyoruz." ifadelerini kullandı.

10 YILDAN KISA SÜREDE BİTSİN

Nükleer enerji santralini 10 yıldan daha kısa sürede bitirilmesi yönünde talepleri olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, "Temenni ederim ki kısa bir süre içerisinde süreyi 10 yıl olarak değil daha kısa bir süreye çekmek suretiyle daha kısa sürede bitirelim dedik. 22 milyar dolarlık bir yatırımdır bu yatırım. Böyle bir yatırımın Türkiye'ye gelmiş olması çok çok önemli bir adım olacaktır. Tabi ki Fukuşima'da ölenler gerek Japon halkının gerek hepimizin yüreklerini dağlamıştır ama bunlar olan olabilecek olaylardır. Ama hayat devam ediyor. Şimdi de daha değişik bir teknoloji ile bu noktada çok daha başarılı adımlar atılıyor." değerlendirmesinde bulundu.

Japon Başbakanı Abe ile birçok konuları görüşme imkanı bulduklarını da sözlerine ekleyen Başbakan Erdoğan, "Bir diğer beni özelikle sevindiren olay budur. Türkiye Japonya Teknik Üniversitesi'ni Türkiye'de kuruyoruz. Daha sonra da aynı şekilde Japonya'da karşıtını kurmayı hedefliyoruz. Bu da gençliğimiz arasında öğrencilerimiz arasında çok ciddi bir iletişimin, gerek iletişim teknolojinin zirve yaptığı bir dönemde Türkiye ve Japonya arasında böyle bir adımın atılması da çok büyük önemi ortaya koymaktır." dedi.

JAPON LİDERİ MARMARAY AÇILIŞINA DAVET ETTİ

Marmaray projesini de Japonlarla birlikte gerçekleştirdiklerini hatırlatana Erdoğan, "Burada Türkiye'nin mühendislik gayreti ortada ama Japon teknolojisi burada bizimle beraber. Boğazın girişine zemine oturtulmak suretiyle Marmaray'ın bitirilme noktasına gelmiş olması, özellikle o teklifi yaptım, 29 Ekim'de bitiriyoruz. Burayı temenim odur ki cumhurbaşkanımız ve mevkidaşı birlikte burayı açarız dedim. İnşallah kendileri de notları aldılar fevkalade bir durum olmazsa beraber açacağız." diye ekledi.

Bunların yanı sıra İzmit geçişi ve Çanakkale Boğazı'nda yağılacak olan köprünün de önem arz ettiğini aktaran Erdoğan, "Japon teknolojisi ile birlikte olalım diyoruz tekliflerimiz yaptık." diye belirtti.

Bugün gerçekleşen İstanbul'a 3. havalimanı ihalesine de değinen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bugün de bir ihale gerçekleşti. Artık Türkiye'nin özellikle güven çıtasının nereye yükseldiğinin bir ifadesidir. Bu ihalede de 3. İstanbul havalimanı ihalesi beşli bir gruba kalmış oldu. 22 milyar 152 milyon avro. Müteşebbis heyeti kutluyorum, diğer katılan firmalara da teşekkür ediyoruz. Şimdi bundan sonrası İstanbul havalimanın gerçekleştirilmesi sürecidir, yakından takip edeceğiz ve İstanbul'a 100 milyon yıl kapasiteli böyle bir havalimanı inanıyorum ki uluslararası platformda da farklı bir yere taşıyacaktır." dedi.

Japonların Fatih projesinde de birlikte olma arzuları olduğunu aktaran Erdoğan, "İkinci firmalarla görüşüyoruz, görüşeceğiz. Bunların hepsi Türkiye'nin geleceğine yönelik çok ciddi potansiyeleri olan projeler, yatırımlar. Tarımda karşılıklı olarak atmamız gereken, atabileceğimiz projeler var. Birlikte bu adımları atabiliriz. Bu noktada ben toplantı esnasında karşılıklı kazan kazan esasına dayalı bir çalışmayla bunları sürdürelim istiyoruz ve bunları başaracağımızdan hiç şüphem yok." diye ifade etti.

TOKYO ÇEKİLSİN TALEBİ

Bugün bölgedeki, Ortadoğu'daki sıkıntıların yanı sıra Suriye konusu üzerinde durduklarını, Myanmar'da olanları görüştüklerini kaydeden Erdoğan, "Kendileri ile bu konularda işbirliği yapabileceğimizi değerlendirme imkanımız oldu. Tüm bu alanlarda uluslararası birçok konularda ki gerek Tokyo olimpiyatlara bize rakip olarak gözüküyor…Ben başbakana dedim ki 'siz bir olimpiyat yaptınız şimdi bundan çekilin bunu da biz yapalım' dedim. İnanıyorum ki kendileri de bunu anlayışla karşılayacaklardır ve Tokyo Valisi'ne herhalde talimat verirse isabet olacaktır. Bundan böyle bir gelişme olursa güzel olacaktır diye düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca 2020 EXPO'nun kendileri için önemli olduğunu ve Japonya'nın desteklerini istediklerini, UNESCO'da desteklerini istediklerini belirterek "Karşılıklı olarak biz de destek verelim dedik." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)


Politika