Erdoğan, Medeniyetler İttifakı konusunda İspanya’yı ikna edemedi

27 Kasım 2012 - 16:58

MADRİD - İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Türkiye ile eşbaşkanlığını yaptıkları Medeniyetler İttifakı projesinin mali yüküne katılamayacaklarını söyledi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Rajoy, “Mali sıkıntılar sebebiyle sadece bu projede değil, diğer projelerde de kesintiye gideceğimizi söylemiştim.” ifadelerini kullandı. Rajoy, projeye siyasi destek vermeye ise devam edeceklerini vurguladı.

Başbakan Erdoğan ise liderlerin gelip geçici olduğuna dikkat çekerek önceki İspanya Başbakanı Jose Luis Zapatero ile başlattıkları projenin devam etmesini istedi. Erdoğan, şöyle konuştu: “Biz şu gök kubbede hoş bir seda bırakmalıyız. İttifaklar sedası olmalıdır, hoşgörü olmalıdır. Bunu başarmalıyız. Düşmanlıkların, çatışmaların olmadığı bir dünya kurmalıyız. 21. asra girerken küresel barışı tesis edeceğiz dediğimiz böyle bir adımı gerçekleştirmemiz gerekir diye düşünüyorum. Bu çatışmaları ortadan kaldıracak kaçınılmaz bir yaklaşımı her şeyi göze alarak yapmamız lazım. Bu çarpık ideolojileri empoze etmeye çalışan söylemlerin yayılmasına da hep birlikte engel olmalıyız, diye düşünüyorum.”

Yeni bir ırkçılık olarak ortaya çıkan İslam karşıtlığı konusunda da endişelerinin olduğunu ifade eden Erdoğan, “Liderlerin sorumluluğu var. Doğru mesajlar vermeliyiz ve kamuoylarımızın gerçek dışı bilgilerle zehirlenmesine müsaade etmemeliyiz. Medeniyler İttifakı bu tür hadiselerin önüne geçmek, barış içinde bir arada yaşama kültürünü, çoklukta birlik anlayışını yaymaya yöneliktir. Müslüman’ın Hıristiyanla, Musevi ile bir arada yaşaması. Farklı etnik unsurların bir arada yaşamasını sağlayacak bir adım olarak bunu gördük.” diye konuştu.

(CİHAN)


Dünya