Erdoğan: NATO, kendisi için bağlayıcı olan adımı atıyor

27 Kasım 2012 - 17:22

MADRİD - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, NATO’nun ‘güvenliğin bölünmezliği’ ilkesini hatırlatarak, Türkiye’nin talebinin NATO için bağlayıcı olduğunu söyledi. Erdoğan, şu anda da bunun adımının atıldığını ifade etti.

İspanya’da düzenlediği basın toplantısında soruları cevaplayan Erdoğan, “Ülkemizin güneyindeki gelişmeler karşısında NATO’yla müzakere edilerek atılan bu adım neticesinde NATO’dan görevlendirilen heyetler ülkemize gelmiş, TSK’dan görevlendirilen arkadaşlarımızla bölgede çalışmalarını sürdürüyorlar. Çalışmalar neticesinde de konuşlandırmaların nerelerde olacağını belirleyecek ve adımlarını ona göre atacaklardır.” dedi.

Suriye’de acımasızca, havadan bombardımana tabi tutulmak suretiyle 50 bine yakın insanın öldürüldüğünü, yüz binlercesinin de Türkiye ve diğer komşu ülkelere sığındığını dile getiren Erdoğan, “Bu dünya hiçbir zaman zorbalara, zalimlere kalmamıştır. Siyasetçi adil olduğu sürece karşılığını bulur. Adil olmayanlar ise tarihte olduğu gibi zulümleriyle baş başa kalırlar. Hiçbir millet zalimlere yaşama hakkı tanımaz. Sonunda Suriye’nin de başındakilerin de uğrayacağı netice budur. Bunu inanarak söylüyorum. Şu anda da gidiş orayadır.” şeklinde konuştu.

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak’ın siyaseti bırakma kararının sorulması üzerine Erdoğan “Kendisi için, tüm Ortadoğu için hayırlı olmasını dilerim.” demekle yetindi.

(CİHAN)


Dünya