Erdoğan’dan Kılıçdaroğlu’na: Suriye konusunda ağzındaki baklayı çıkar (2)

15 Mayıs 2012 - 14:49

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu, Suriye konusunda içinden geçenleri söylemek ve krizin etrafında dolanmakla suçladı. Erdoğan, “Ağzındaki baklayı çıkar” çağrısında bulundu. “Biz CHP’nin tarih boyunca nasıl bir dış politika vizyonuna sahip olduğunu, daha doğrusu vizyona ve ufka sahip olmadığını biliyoruz” biliyoruz diyen Erdoğan, CHP’nin bugün de ortaya bir vizyon koyamadığını savundu.

Partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada CHP’nin ve CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun Suriye konusundaki tutumunu eleştiren Erdoğan, “CHP Genel Başkanı içinden geçeni söyleyemiyor, krizin etrafında dolanıyor. Suriye krizi konusunda dilinizin altındaki baklayı çıkarın, hiç korkmayın sayın Kılıçdaroğlu. Korkmayın, çekinmeyin, burası özgür bir ülke. Suriye konusunda ne demek istediğinizi çıkın açık açık söyleyin. Suriye yönetimine neden sempati duyduğunuzu, zulümlere neden göz yumduğunuzu kıvırmadan, çark etmeden açıkça söyleyin.” dedi.

KILIÇDAROĞLU’NUN ZİHİN KIVRIMLARINDA FARKLI HASSASİYETLERİ VAR

Sözlerini “CHP’nin dış politika vizyonu yok ama Kılıçdaroğlu’nun zihin kıvrımlarında farklı hassasiyetleri var” görüşünü savunan Erdoğan, CHP Genel Başkanı’nın seçmenine dahi açıklamakta zorlandığı bir dış politika vizyonu olduğunu ileri sürdü. Kılıçdaroğlu’nun geçen hafta parti içindeki kavgaları örtbas etmek için bazı sözler sarf ettiğini söyleyen Erdoğan, “Bu zat Türkiye’de siyaset yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun kendisi için “rahat gideceği bir ülke bırakmayacağını, Avrupa’ya gidemeyeceğini, Arap ülkelerine de gidemeyeceğini” söylediğini aktaran Erdoğan, “Kılıçdaroğlu’nun ortaya koyduğu akılla muhatap olmak insana çok ağır geliyor. Ama hasbelkader ana muhalefet partisinin başkanı olmuş, ister istemez bu muhataplık payesini kendisine vermek zorunda kalıyoruz. Ey CHP Başkanı! Senin kalibren ne, kapasiten ne? Cürmün kadar yer yakarsın, daha fazla değil. Bizi CHP sanma, biz 9,5 yıldır dünyanın her ülkesine gideriz. Araplara sırt çevirten, sokaktaki köpeklere Arap dedirten zihniyetin arkasında siz varsınız. Arap diyerek unutturduğunuz her ülkeye gittik, gideceğiz.” şeklinde konuştu.

CHP’nin çarpık Türkiye algısıyla dünyanın Türkiye algısı arasında dağlar kadar fark olduğunu söyleyen Başbakan Erdoğan, “Bugün dünya Türkiye’yi alkışlıyor, Türkiye’yi örnek alıyor. Bosna’ya gittiniz, orada sıradan bir vatandaşı çevirip sorsaydınız size Türkiye ile nasıl gurur duyduklarını anlatırdı.” dedi.

'HAKKARİ’YE PKK DESTEKLİ GİTTİN, BİR TANE TÜRK BAYRAĞI AÇAMADIN'

Kılıçdaroğlu’nun Almanya’da insan hakları ödülü alacakken iptal ettiği ziyareti de eleştirdiğini belirten Başbaka Erdoğan, bu ziyareti Afganistan’da şehit olan Türk subaylar için iptal ettiklerini hatırlattı. Erdoğan şöyle devam etti: “O ödül töreni sırasında Almanya’da, Avrupa’daki PKK, Ermeni örgüt ve yandaşları tarafından bazı protesto gösterileri organize edildi. Almanya’da, PKK ve Ermeni örgütleriyle birlikte isminin başında Alevi ifadesi olan bazı dernek ve federasyonlar da o gösteriyi birlikte organize ettiler. CHP Genel Başkanı aylardır bu baklayı dilinin altında saklıyor. Bizim oraya gösterilerden dolayı gitmediğimizi ima ediyor. Bunu da CHP’nin başarısı gibi sunmaya çalışıyor. Bu tavır tehlikeli ve ayrımcı bir tavır. Bu PKK yandaşlarına cesaret veren bir tavır. Bizim o programı iptal etme sebebimiz şehitlerimizdir. Biz gösteri olacak CHP de ona destek verecek diye iptal edecek değiliz. Sen daha dur Sivas’ın ötesine yeni gitmeye başladın. Hakkari’ye PKK destekli gittin, bir tane Türk bayrağı açamadın orada.”

(CİHAN)


Politika