Ergenekon davasına bakan mahkeme başkanı Şengün Bolu'ya atandı

13 Temmuz 2011 - 18:29

İSTANBUL - Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Köksal Şengün’ün özel yetkileri alınarak Bolu hakimliğine atandı.
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) kararıyla Şengün’ün görev yeri değişti. Başkan Şengün’ün özel yetkileri alınarak Bolu hakimliğine atandı. Tayinin kendisine bildirildiğini ifade eden Şengün, “Bolu hakimliğine atandım. Herhangi bir tayin talebim yoktu.” dedi.
Başkan Şengün, Ergenekon şüphelisi Avukat Tülay Bekar ile telefon görüşmeleri ile gündeme gelmişti. Ergenekon soruşturmasını etkilemeye teşebbüs ettikleri iddia edilen zanlılardan Bekar’ın kadınlığını kullanarak Şengün’e davadan ayrılması, Yargıtay üyeliğine terfi ederek çekilmesi veya bazı sanıkları tahliye etmesi yönünde baskı yaptığı iddia edilmişti. Teknik takibe takılan telefon görüşmesinde Bekar’ın Şengün’e, “Artık bırak o davanı da bana gel” dediği belirtiliyor.
Bekar, eski Adalet Bakanı Seyfi Oktay’ın da şüphelileri arasında bulunduğu yargıyı etkileme soruşturmasında tutuklanmış itiraz üzerine serbest kalmıştı. Başsavcı Vekili olan eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün başlattığı bu soruşturmayı şu an Ergenekon savcısı Cihan Kansız yürütüyor.

(CİHAN)


Güncel