Ergenekon sanığından siyah bantlı protesto

20 Mayıs 2013 - 12:31

İSTANBUL - Ergenekon davasının tutuklu sanığı eski Kızılay Müfettişi Kemal Aydın, protesto amacıyla ağzında siyah bantla duruşmaya çıktı. Mahkeme, Kemal Aydın'ın savunması sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. Ergenekon davasının bugünkü oturumuna emekli Albay Mustafa Levent Göktaş'ın savunması ile başlandı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesin'nde görülen Ergenekon davasının 300'üncü duruşmasında CHP milletvekilleri Mehmet Haberal ve Mustafa Balbay ile Veli Küçük, Doğu Perinçek, Tuncay Özkan ve Danıştay saldırısı faili Alparslan Arslan'ın da aralarında bulunduğu tutuklu sanık hazır bulundu. Ergenekon davasının tutuksuz sanığı Yalçın Küçük de Odatv davasından tutuklu bulunduğu için tutuklu sanık bölümünde yer aldı.

Eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, Yüksek Askeri Şura (YAŞ) Üyesi Orgeneral Nusret Taşdeler, emekli Orgeneral Hurşit Tolon ve emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'ün de aralarında yer aldığı tutuklu 26 sanık ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmaya katılan tutuklu sanıklardan emekli Kızılay Müfettişi Kemal Aydın'ın ağzındaki siyah bant dikkat çekti. Ergenekon davasının 297'nci duruşmasında son savunmasını yapan Aydın, konuşma sürelerinin kısıtlanmasını savunma haklarının engellenmesi olarak değerlendirmişti. Mahkeme, terör örgütü kurup yönetmekle suçlanan Aydın'ın, savunması sırasında sarf ettiği sözler nedeniyle son oturumda hakkında suç duyurusunda bulunulmasına karar vermişti. Aydın'ın, mahkemenin bu uygulamasını protesto etmek amacıyla duruşmaya ağzında siyah bant ile çıktığı ve protestosunu davanın sonuna kadar sürdürme kararında olduğu öğrenildi.

Kimlik yoklamasının ardından esas hakkındaki mütalaaya karşı savunmasını yapan tutuklu sanık emekli Albay Levent Göktaş, savunması için sanık kürsüsüne çıktı. Göktaş, hakkında iddia edilen suçlamalarla ilgili olarak 4 ana başlık altında savunmasını yapacağını söyledi. Mütalaada "Poyrazköy Keçilik mevkiinde yapılan aramada çeşitli mühimmatların ele geçirildiği, bu kapsamdaki ihbara göre kendisinin SAT subaylarının içinde bulunduğu, örgütün hücre yapılanmasının sorumlusu olduğu, tahliye olması halinde Poyrazköy davasında yargılanan Levent Bektaş ve Ercan Kireçtepe'nin de aralarında bulunduğu bazı sanıklara, soruşturmayı yürüten savcılara yönelik suikast yapılması talimatını verdiği..." şeklinde bir suçlama yapıldığını anlattı.

Mütalaada geçen bu konuya ilişkin Poyrazköy'deki aramaların kendisinin tutuklanmasından sonra yapıldığını belirten Göktaş, bu aramalardan cezaevinde televizyon seyrederken haberi olduğunu söyledi. Bu olayla en ufak bir ilgisi ve irtibatı olmadığını ve suçlanmasını gerektirecek somut bir delil bulunmadığını belirten Göktaş, "Poyrazköy davasının iddianamesi hazırlanırken ve dava sürecinde bana herhangi bir suç isnadında bulunulmadı. Ayrıca bu davanın ilk duruşmalarında bu konu gündeme geldi ve savcı Mehmet Ali Pekgüzel, bu konuda benim hakkımda bir suçlamada bulunmadıklarını söyledi." diye konuştu. Göktaş, 4 yıldır devam eden Poyrazköy davasında da Gölcük'te yapılan aramaların ardından açılan davada da bu konuda kendisi hakkında bir suçlama yapılmadığını dile getirdi.

(CİHAN)


Güncel