Erzincan Belediyesi çalışanları kan bağışında bulundu

26 Mayıs 2011 - 10:30

ERZİNCAN - Türk Kızılayı Erzincan Kan Merkezi’nin kan bağışı çalışmaları devam ediyor. Bu çalışmalara son olarak Erzincan Belediyesi katkıda bulundu.
Kızılay Kan Merkezi tarafından Erzincan Belediyesi çalışanlarının katılımı ile kan bağışı kampanyası başlatıldı. Belediye Sarayı giriş kısmında açılan kan bağışı standına çalışanlar ilgi gösterdi. Bağışta bulunmak isteyen belediye personeli, nüfus cüzdanları ile birlikte formu doldurduktan sonra doktor nezaretinde kan verdi.
Kızılay Kan Merkezi doktorlarından Dr. Naile Bayrak, kan vermenin insan sağlığına ve vücuduna faydalı olduğunu söyledi. Kan vermenin vücuda hiçbir zararının olmadığına değinen Bayrak, "Vücutta dolaşan kan 120 günde bir kendini yenilemektedir. Kanın vücut içerisinde üstlendiği birçok görevler vardır. Kan verildiği zaman bu görevlerden hiçbirini aksatmaz. Aksine kan verildiği zaman vücut daha dinç olmakta ve insanlar kendilerini daha aktif hissetmektedirler. Kan veren kişinin vücudunun içinde dolaşan fazla miktarda yağ varsa o da kan verme yoluyla dışarı çıkar. Böylece kişi kendini daha sağlıklı hissetmektedir. Vücutta bulunan kan 120 günde kendini yenilediği için kan üreten hücrelerimiz hemen aktivite olmakta ve bunların çalışmasına başlamaktadır. Bu durum kan vermeye başlandığı andan itibaren oluşmaktadır. Bu da kan üreten hücreleri sürekli aktif halde tutmaktadır." şeklinde açıklamada bulundu.

(CİHAN)


Güncel