Erzincan'da Ergenekon yapılanmasını deşifre eden Savcı Bozkurt, baskılara dayanamayarak istifa etti

12 Temmuz 2010 - 15:12

Erzincan'da Ergenekon yapılanmasını deşifre eden Malazgirt Savcısı Bayram Bozkurt, baskılara dayanamayıp görevinden istifa etti. Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından açılan davada, aralarında 3. Ordu Komutanı Saldıray Berk ve Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner gibi isimlerin yer aldığı Ergenekon örgütlenmesini deşifre eden Savcı Bozkurt, istifa dilekçesini 25 Haziran 2010'da Adalet Bakanlığı'na sundu. Dilekçe, aynı gün tarafından kabul edildi.

Bayram Bozkurt, Erzincan'daki yapılanmayı ortaya çıkardıktan sonra başına gelmedik kalmadı. İstifasında, doğu görevini Erzincan merkezde ve İliç'te yapmasına rağmen Malazgirt'e tayin edilmesi de rol oynadı. Bozkurt, "Kimseden korktuğum için değil, onurumla istifa ettim." dedi.

Savcı Bayram Bozkurt'u ortadan kaldırmayı amaçlayan planlar yapıldığı, davanın iddianamesindeki gizli tanık "Munzur" tarafından da doğrulandı. Munzur, ava giden savcıyı mühimmatla yakalatamayınca, görevi veren komutandan, "Avlanırken kaza süsü vererek bir mermi sıkamıyor musunuz?" diye azar işittiğini söyledi. Bu komplodan sonuç alamayınca kameralı fuhuş tuzağı kurduklarını dile getirdi. Bozkurt, kendisini karalamak için Başçavuş Şenol Bozkurt'un çok büyük komplolar kurduğunu iddia etti. Başçavuş Bozkurt'un ağabeyi olan ve kendisiyle aynı ismi taşıyan Bayram Bozkurt adına bir bankada hesap açıldığına dikkat çeken Savcı Bozkurt, şunları dile getirdi: "Benimle ilgili soruşturmanın başladığı dönemde, 1,5 ayda yaklaşık 350 bin dolar havale yapılmış, Bayram Bozkurt adı altında. Adalet müfettişinin bana sorduğu sorulardan bir tanesi buydu. Araştırmada, bu hesapla adımın karalanmak istendiği ortaya çıktı."

Gizli tanık Munzur'un ifadesini okuyunca, "Beni Allah kurtardı." diye şükrettiğini anlatan Bozkurt, mahkeme sonucunda söz konusu kişiler hakkında ayrıca yargı süreci başlatacağını vurguladı.

Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasını deşifre ettiği için Savcı Bozkurt'a iftira atılıp kontrol altına almak amacıyla plan yapıldığı da ortaya çıktı. Daha önce Erzincan'da bir işyeri sahibi olduğunu söyleyen gizli tanık Munzur, İl Jandarma İstihbarat Kısım Komutanı Başçavuş Şenol Bozkurt'un, Bayram Bozkurt'a çeşitli tezgâhlar hazırladığını anlattı. İşyerini açtıktan kısa bir süre sonra komutanların gelip gitmeye başladığını, bunlardan Şenol Başçavuş'la tanıştığını belirten Munzur, Savcı Bozkurt'a komplo kurduklarını itiraf etti. Erzincan'da görevli Başçavuş Bozkurt'la tanıştığını ve bir süre sonra samimi olduğunu anlatan gizli tanık, savcıya kurdukları tuzağın ayrıntılarını şöyle aktardı: "Şenol komutan bana, 'Bizi savcı beyle tanıştırır mısın? Bunun için bize ortam hazırlar mısın?' dedi. Ben de bir gün ayarladım. Beraber oturup okey oynadılar. Bu şekilde tanışmış oldular. Aradan bir süre geçtikten sonra Şenol komutan benden, bir masa donatarak İliç savcısını mutlaka çağırmamı istedi. Telefonla arayıp davet ettim. Savcı bey girdiğinde, Şenol komutanın yanında bayanlarla beraber oturduğunu görünce bana, 'Kim bunlar?' diye sordu. Ben de, 'Savcım, bu bayanları Şenol komutan getirdi. Sizinle tanıştıracakmış.' dedim. Durumdan rahatsız olan İliç savcısı, geri dönüp işyerinden ayrıldı."

ESKİ İLİÇ SAVCISI BAYRAM BOZKURT'A DÜZENLENEN KOMPLOLARDAN SATIR BAŞLARI:

- Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner, Savcı Bayram Bozkurt ile ilgili soruşturma başlattığında Albay Recep Gençoğlu ve ekibi, İlçe Jandarma Komutanı Yılmaz Sandal ve istihbarat elemanları ifade verdi. Gençoğlu ifadesinde, Savcı Bozkurt'un Robert Moran isminde bir madenciden para isteyip tehdit ettiğini söyledi. İfadeler doğrultusunda Bozkurt hakkında soruşturma başlatıldı. Tercümanla ifadesi alınan Moran, Savcı Bozkurt ile böyle bir diyaloğunun kesinlikle olmadığını belirtti ve Gençoğlu'nun iftirasını çürüttü.

-Erzincan'daki Ergenekon yapılanmasını deşifre eden Savcı Bayram Bozkurt hakkında bazı basın organlarında haberler yayımlandı. 'Erzincan'daki Ergenekon operasyonunun tanığı İliç savcısının iddiaları akıl mantıkla açıklanacak gibi değil', 'Keneyle suikast, çaycıyla darbe', 'Kırım Kongo kanamalı Ergenekon ateşi' başlıklarıyla Ergenekon soruşturması sulandırılmaya çalışıldı.

-Hakkında dedikodu üretilen Savcı Bozkurt'a, Başsavcı Cihaner 16 ayrı konuda soruşturma açtı. Adalet Bakanlığı müfettişleri, hepsine de takipsizlik verdi.

-Savcı Bozkurt'un, eski görev yeri İliç'e yakın olan Kemah bölgesinde kimliği belirsiz kişilerce uzun namlulu silahlarla önü kesildi. Olaya, yanında bulunan üst düzey bir devlet memuru da şahit oldu. Hemen ardından telefon etmesine rağmen bölgeden sorumlu kolluk kuvvetleri olay yerine gelmedi. Savcı ve üst düzey devlet memuru, bu olayda canlarını zor kurtardı.

-Savcı Bayram Bozkurt'un aracına kene koydular. Araçtan çıkarılan ve tutanaklara geçen 12 kene, devlet hastanesi başhekiminin gözetiminde toplandı.

-Savcı Bozkurt'u küçük düşürmek amacıyla bir kuyumcuya borcu olduğu iddiası ortaya atıldı.


(CİHAN)


Türkiye