Erzin'e kurulacak termik santraller Meclis'te tartışıldı

30 Aralık 2010 - 13:22

Hatay'ın Erzin ilçesinde kurulacak termik santraller Meclis'te tartışıldı.

Türkiye narenciye üretiminin yüzde 20'lik kısmını karşılayan Erzin'de üretici kara kara düşünüyor. Burnaz sahiline kurulması düşünülen 7 termik santralin bölgede yaşamı bitireceği endişesi hakim.

Bölge üreticisinin mücadelesi sürerken termik santral sorunu MHP Hatay Milletvekili İzzettin Yılmaz tarafından Meclis'e taşındı. Meclis kürsüsünde narenciyenin önemini anlatan Yılmaz, termik santralin yayacağı zararlar hakkında milletvekillerini ve kamuoyunu bilgilendirdi.

Yılmaz, ''Erzin, Amanos Dağları'nın eteğinde, bir tarafı denize bakan, herkesi etkileyen uçsuz bucaksız narenciye bahçeleriyle Türkiye'nin ve Hatay'ın gurur kaynağı olan güzel bir ilçemizdir. Son zamanlarda termik santral kurulması projesiyle beraber ilçe sahip olduğu zenginliklerin büyük bir bölümünü kaybetmek üzeredir. Erzin ilçesinde kurulması planlanan termik santralin bölgeye yapacağı etkiler araştırılmadan, ilçenin özellikleri göz ardı edilerek uygulanmaya çalışılmaktadır.'' ifadelerini kullandı.

Sözlerini termik santrale onay verenlere seslenerek sürdüren MHP Milletvekili İzzettin Yılmaz , ''Termik santrale onay verenlerin Erzin'e gelip doğal güzellikleri gözleriyle görmeleri gerekmektedir. Acaba vicdanları bu doğa katliamına elverecek mi?.'' diye konuştu.

Santrallerin bölgenin turizm kaynaklarını da zararlı yönde etkileyeceğini belirten Yılmaz, ''Termik santralin Erzin ilçesine bir diğer olumsuz etkisi de turizm üzerinde olacaktır. Sahil şeridinde kurulması planlanan termik santral, sahili kullanılmaz hâle getireceği gibi bölge turizmini de bitirecektir. Hangi açıdan bakarsanız bakın bu termik santralin zararları planlanan yararlarından kat kat daha fazla olacaktır. Sivil toplum örgütleri ve bölge insanının ısrarla karşı çıkmasına rağmen proje inadına uygulanmak istenmektedir. Kendi yağıyla kavrulmaya çalışan, her türlü ekonomik olumsuzluklara rağmen üreten kesim içerisinde yer alan Erzin, AK Parti hükümetince cezalandırılmaktadır." şeklinde konuştu.

YILMAZ: KAYBEDEN TÜRKİYE OLACAK

Mecliste yaptığı konuşmada bölgenin tarımsal geçim kaynağı olan narenciye üzerine de duran MHP'li Yılmaz, bu santrallerin kurulması durumunda Türkiye'nin kaybedeceğini ileri sürdü.

Yılmaz, ''Konunun daha iyi anlaşılması için narenciyede Erzin'in yerini anlatmak gerekiyor: Ülkemizde üretilen yaklaşık 3 milyon ton narenciyenin yüzde 10?undan fazlası Erzin'de üretilmektedir. Özellikle, ülke narenciye ihracatının yüzde 20?sinden fazlasını Erzin ilçesi karşılamaktadır. Yani, kaybedenin yalnızca Erzin olmayacağını anlayabilmemiz için önemli verilerdir bunlar. Bu konu, sadece bir ilçenin değil, ihracatı sekteye uğrayacak Türkiye'nin de sorunudur. Bölgedeki narenciye kalitesinden dolayı ihracat yaptığımız ülkeler Erzin ürününü tercih etmektedirler.'' dedi.

BAKAN TANER YILDIZ CEVAP VERDİ

Hükümet adına söz alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Erzin'de 900 megavatlık, ithal kömüre dayalı termik santral kurulmasının planlandığını söyledi. Hatay Tarım İl Müdürlüğü'nün yazısında termik santralin kurulacağı arazi üzerinde herhangi bir tarımsal ürün bulunmadığı ve buranın toprak yapısı itibariyle tamamen kumsal olduğunun kaydeden Yıldız, Türkiye'nin dört bir yanında tarım, kültür, tabiat varlıkları ve sit alanları gibi değerler bulunduğunu, bu değerlerle çakışmadan, enerji alanında da hassasiyetin korunabileceğini ifade etti.

BAKAN, PARİS'İ ÖRNEK GÖSTERDİ

Bakan Taner Yıldız, "Hem tarım hem turizm hem de enerji ile ilgili kaynakları değerlendirmeliyiz. Dünyanın en büyük nükleer güç santralleri Japonya'da. Sahil boyu mesafesi ise 3 kilometre. Dünyanın en çok turist çeken şehri Paris. Hemen yanı başında termik santral var. Artık yeni gelişen teknolojiyle birlikte bunların her biri yan yana yapılabiliyor. Yeşil alan, turizm alanı, termik santralleri bir arada yapabiliriz. Bizler çevrenin kirlenmesine hiçbir yerde müsaade etmeyiz. Bununla ilgili hassasiyetimiz azalmış değil. Biz, büyüyen gelişen ve sürekli değişim içinde olan ülkemizin ihtiyaçlarını karşılamak için bütün bunlara cevap vermemiz gerekiyor. Türkiye çevreye, ekolojik düzene zarar vermeden tarımıyla turizmiyle enerjisiyle büyüyecek." diye konuştu.

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Erzin'de kurulması planlanan termik santralin narenciye ihracatını azaltacağı yönündeki eleştirileri ise doğru bulmadığını söyledi.


(CİHAN)


Türkiye