Erzurum polisi intiharları araştırmak için ekip kurdu

04 Eylül 2011 - 13:20

ERZURUM - Erzurum il genelinde son 4 yılda 50 kişinin intihar ettiği bildirildi. Erzurum Emniyet Müdürlüğü, intiharların sebebini araştırmak için özel bir ekip oluşturdu.
Erzurum'da son yıllarda ölümle sonuçlanan intihar vakalarında artış yaşanmaya başlandı. İntihar edenlerin çoğunluğunu kadın oluşturması dikkat çekti. 2008'den bu yana 200'e yakın intihar teşebbüsünden 50'si ölümle sonuçlandı. Erzurum İl Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, intihar vakalarını yakın takibe aldıklarını söyledi. Emniyet Müdürü Yıldız, intihar vakalarında kadınların önemli çoğunlukta olmasının düşündürücü olduğunu kaydetti. İntihar teşebbüslerinin ve ölümle sonuçlanan vakaların sosyo-psiko ve sosyo-ekonomik yönlerinin tespiti ve teşebbüslerin önlenmesine ilişkin çalışma başlattıklarını söyleyen Yıldız, "Son 4 yılda 50 vatandaşımızı intihar nedeniyle kaybettik. Bu vakaların azımsanmayacak bir kısmını kadınların oluşturması ise dikkat çekici." dedi. Emniyet Müdürü Halit Turgut Yıldız, 200'de 8, 2009'da 12, 2010'da 16 ve bu yılın ilk 8 ayında ise 14 kişinin çeşitli nedenlere bağlı olarak intihar ettiğini sözlerine ekledi.

ÜMİTSİZLİK VE KARAMSARLIĞA KAPILMAYIN
Atatürk Üniversiyesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. İsmet Kırpınar, ümitsizlik ve karamsarlığın intihar vakalarını tetiklediğini söyledi. Prof. Dr. Kırpınar, ailelerin, ebeveynlerin birbirlerini dinlemeleri ve güçlü bir iletişim içinde bulunmaları halinde intihar vakalarının önemli ölçüde önüne geçilebileceğini kaydetti. İçine kapanık, sessiz, çevresine karşı duyarsız ya da konuşmalarında, sıkça ölümden, intihardan söz edenlerin, aileleri ya da diğer yakınları tarafından dikkate alınmasını isteyen Prof. Dr. Kırpınar, "Ağır psikolojik sorunları olanların haricindeki kişilerin intihar ya da girişimlerinin önüne ancak güçlü ailevi ilişkilerle geçilebilir. Geleceğe ilişkin aşırı ümitsizlik ve karamsarlığa kapılmamalı." dedi. Prof. Dr. Kırpınar, bir çok intihar girişiminde ise ölümün amaçlanmadığını; ancak dikkatsizlik sonucu ölüm vakalarının meydana gelebildiğini sözlerine ekledi. Kırkpınar, "İntihar teşebbüslerinin çoğu şov, dikkat çekmek ya da mesaj vermek anlamında. Ancak tehdidin içeriğinin, dozunun artması halinde bazen istenmeyen ölümler de olabiliyor. Bütün zorluklara rağmen hayat güzel, yaşamak güzel." diye konuştu.

(CİHAN)


Güncel