Erzurumlu LYS birincisi: Dershaneler kapatılırsa fakir öğrenciler mağdur olur

12 Ekim 2013 - 10:05

İSTANBUL - Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) bu yıl Türkiye birincisi olan Erzurumlu Ahmet Koçak, başarısında gittiği dershanenin payının çok büyük olduğunu söyledi. Doğulu öğrencilerin dershaneye hayati derecede ihtiyaç duyduğunu anlatan Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi Koçak, “Dershaneler olmazsa maddi imkanı olmayan ailelerin çocukları diğerleriyle yarışamaz.” dedi.

Erzurum Özel Aziziye Lisesi mezunu olan Koçak, dershanelerle ilgili duygularını Cihan Haber Ajansı’na anlattı. 2013 LYS’de Türkiye birincisi olan Koçak, Galatasaray Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne yerleşti. Dershanede aynı sıralarda okuyan birçok arkadaşı da İstanbul Üniversitesi, Ankara Üniversitesi gibi önemli üniversitelerde yüksek puan gerektiren bölümlere yerleşti.

Başarısında gittiği dershanenin önemli payının olduğunu vurgulayan Ahmet Koçak, dershanelerin kapatılması halinde özellikle Doğu’daki öğrencilerin büyük mağduriyetler yaşayacağını söyledi. Koçak, bu durumu şöyle açıkladı: “Eğer bir ailenin maddi imkanı yok ve çocuklarını özel okula gönderemiyorsa, güvendiği bir ortama çocuklarını göndermek zorunda. Doğu’da da maddi geliri iyi olmayan çok aile var. Bu ailelerin çocukları dershanelerde iyi bir eğitim alamayacaksa Batı’daki çocuklarla nasıl yarışacak? Onların gittiği fakülteleri nasıl kazanacaklar? Bunun yerini dolduracak bir şey olmadığı için şu an özellikle Doğu’da dershanelere çok büyük ihtiyaç var.”

Dershanelerin kapatılmasının maddi imkanı olmayan ailelerin çocuklarını vuracağını belirten Koçak, “Eğer dershaneler kapatılır da bunun yerini dolduracak bir eğitim sitemi gelmezse, zor olacak. Hafta sonunu kahvede geçiren çocuklar, en azından dershanede bir şeye vakıf oluyorlar. Dershaneler olmazsa bu çocuklar vakitlerini boşa öldürecek. Kendilerini çok kötü yerlerde, boşluklarda bulabilirler.” ifadelerini kullandı.

‘BİRÇOK ARKADAŞIM, DERSHANE SAYESİNDE ÜNİVERSİTE KAZANDI’

Kendisi gibi birçok arkadaşının da dershaneler sayesinde üniversite kazandığını ifade eden Koçak, “Benim çok sayıda arkadaşım var üniversiteyi kazanan. Aynı sınıfta okuduğumuz arkadaşlar, nerdeyse hepimiz hukuk okuyoruz. Galatasaray’da, İstanbul Üniversitesi’nde, Ankara Üniversitesi’nde okuyan arkadaşlarımız. Biz başarımızı dershaneye borçlu olduğumuzu düşünüyoruz.” şeklinde konuştu.

İlkokulu ve liseyi Erzurum’da tamamladığını ve son iki senede dershaneye gittiğini anlatan Koçak, “Dershanedeki hocalarımız bizi Batı’daki üniversitelere gitmemiz için teşvik etti. İstediğimiz fakülteyi kazanmamız için de iyi bir yere gelmemiz gerekiyordu. Bunu da başardık. Hayalimdeki üniversiteye yerleştim. Maddi imkansızlıklardan dolayı özel okullara gidemeyen çocukların dershaneye gitmesi gerekiyor. Dershanemiz bize lütuf oldu. Türkiye birinciliği yaşadık. Buradan hocalarıma teşekkürü de bir borç bilirim.” dedi.
(CİHAN)


Güncel