Erzurumlu yazılım firması Ssoft, Kuzey Irak’a açıldı

25 Aralık 2013 - 16:59

ERZURUM - Yaklaşık 25 yıldan beri Erzurum’da yazılım yapan Ssoft yazılım firması, Ankara ve İzmir’den sonra Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’de de şube açtı. Firma sahibi Zafer Tahtalı, amaçlarını yeniden yapılanma sürecinde olan Kuzey Irak’ta, bir Erzurum firmasının teknoloji satmasını sağlamak olduğunu söyledi.

Erzurum’dan dünyaya açılan firmalara bir yenisi daha eklendi. Daha önce Erzurum’da ürettiğini yurt dışına satan firmalar isimlerini duyururken, bu kez yurt dışında üretim yapacak bir firma atağa geçti. Erzurum’da 1988 yılından beri yazılım işi yapan Ssoft yazılım firması, Erzurum ve ülke genelinde elde ettiği başarısını, bu kez yurt dışında yatırım yaparak sağlamaya çalışıyor. Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’de şube açan Ssoft yazılım firması, kamu ve özel sektöre teknoloji sağlayacak. Ankara ve İzmir’de şubelerinin bulunduğu söyleyen Ssoft yazılım firması sahibi Zafer Tahtalı, yurt dışı açılımlarını da Kuzey Irak’ın başkenti Erbil’e yapmayı uygun gördüklerini belirtti. Yeniden yapılanan Kuzey Irak’a teknoloji satmak ve teknoloji sağlamanın bir Türk ve Erzurum firması olmalarından dolayı gurur verici olduğunu kaydeden Zafer Tahtalı, "Şu anda teknoloji sağlayan firma olarak yalnız biz varız. Şubemizi yeni açtık. Erbil’in en gözde yerinde ofisimizi kurduk. 4 arkadaşımızla faaliyetlerimize başladık. 2014 yılında bu rakamı 20’ye çıkarmayı hedefledik. İnşallah kısa sürede kendimizi bu ülkede saygın bir yere getireceğiz." dedi.
Kuzey Irak’ta büyük Türk şirketlerinin yıllar önce yerlerini aldığını, özellikle inşaat alanında çok önemli eserlere Türklerin damga vurduğunu söyleyen Ssoft yazılım firması sahibi Zafer Tahtalı, "Yazılım ve teknoloji bu bölgede yok denecek kadar az. Bankalarda bile sistem kullanımına hala geçilmemiş. Bilgisayar var fakat yazılım yok. Bizim sektörümüz için bulunmaz bir pazar. Zaman kaybetmeden burada yerimizi almak ve çalışmalarımıza başlamak istedik." diye konuştu.
(CİHAN)


Ekonomi