Eşinin mezar yeri için 4 sene sonra 5 bin TL istendi

20 Mart 2012 - 10:11

BURSA - Bursa’da, yıllar önce hayatını kaybeden eşini ücretsiz defnettiği mezar yeri için 4 sene sonra 5 bin TL para istenen kadın şikayetçi oldu.

Eşi Erol Demirelli’yi 2008 yılında kaybeden Kezban Demirelli (57), hayat arkadaşını Değirmenönü Mezarlığı’na defnetti. Evrak ücretleri dışında kendisinden mezar parası istenmeyen Kezban Demirelli, 4 yıl sonra bir yakınından, mezarların satın alınmaması durumunda başkasına satıldığını öğrendi.

Hemen Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü’nü arayan Demirelli, mevzuata göre beş yıl sonra eşinin mezarının üstüne başka bir defin yapılabildiğini öğrendi. Çok üzülen Demirelli, yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Eşim rahmetli olduğunda bize mezar yeri olarak Değirmenönü Mezarlığı’nı gösteren ve hiç bir ücret talep etmeyen belediye, şimdi bizden 4 bin 500-5 bin TL para istiyor. Yoksa çok sevdiğimiz eşimizin, çocuklarımızın babasının üzerine başka birini defnedeceklerini söylediler. Ben şok oldum. Kaç gün uyuyamadım. Resmen depresyona girdim. Ben oraya eşimin gömülmesini istemedim ki. Normal bir yere de gömülebilirdi. O zaman bize toprağı almamız için para ödenecek denilmedi zaten. Eşim ansızın öldüğü için kendimde bile değildim. Şimdi de o kadar parayı bulmam mümkün değil. Asgari ücretle çalışıyorum zaten. En azından mezar ücretleri indirilsin. Belediyeye yazdım ama cevap gelmedi. Lütfen buna bir çözüm bulunsun.”

(CİHAN)


Güncel