Ev hanımları 'Hanımlar Lokali' sayısının artırılmasını istiyor

07 Kasım 2010 - 14:48

Konya'da belediyeler tarafından yapılan hanımlara yönelik lokaller yoğun talebi karşılamakta zorlanıyor. Kurslara müracaat sayıları bine yaklaştı. Ev hanımlarının çoğunlukta olduğu üyeler, lokallerin sayısının artırılması için belediyelerden talepte bulunuyor. Taleplere olumlu bakan belediyeler ise yeni lokal yapmak için çalışmalara başladı.

Konya'da büyükşehir ve merkez ilçe belediyeleri tarafından kadınlara yönelik açılan 'Hanımlar Lokalleri' büyük ilgi görüyor. Hanımlar, lokalden istifade edebilmek için 100 TL üyelik aidatı ödüyor. Her yaştan bayanların yoğun ilgi gösterdiği lokallerde çoğunluğun ev hanımlarından olması dikkat çekiyor. Ev hanımları, başta aerobik olmak üzere yüzme, step, masa tenisi ve bilardo sporlarına büyük ilgi gösteriyor.

Ayrıca, lokallerde üye kadınlara yönelik bilgisayar, yabancı dil, resim, ebru, diksiyon, kurdela nakışı, ahşap boyama kursları veriliyor. Büyükşehir Belediyesi'nin Meram ilçesindeki Hanımlar Lokali'ne üç aylık yeni dönem için beklenenin üzerinde talep geldi. Yetkililer, müracaatın 750 civarında olduğunu, ancak mekan sıkıntısı nedeniyle sayının 540 ile sınırlı tutulduğunu ifade etti.

AİLEVİ SORUNU OLANLARA ÖZEL TERAPİ

Diğer taraftan, lokallerde eşiyle sorun yaşayan ev hanımlarına yönelik aile içi iletişim seminerleri düzenleniyor. Aile rehberliği ve danışmanlık hizmetleri uzman kişiler tarafından veriliyor. Terapilerde, hanımların yaşadığı sorunlar ele alınıyor. Eğitimlerde, aile içinde problem oluşturan konular masaya yatırıyor. Ayrıca, kadınlara sağlık, çocuk bakımı gibi konularda da bilgilendirmeler yapılıyor.

Büyükşehir Belediyesi tarafından Selçuklu ilçesinde açılan lokale 3 yıldır üye olduğunu belirten ev hanımı Figen Polat (50), yetkililere teşekkür etti. Lokallerde okey, tavla gibi oyunların oynanmadığını mesleki ve sportif faaliyetlerin yürütüldüğünün altını çizen Polat, "Ev hanımları için bulunmaz bir fırsat. Bu sayede yeni arkadaşlar ediniyoruz, mesleki ve sportif çalışmalara katılıyoruz. Gün yapıyoruz. Ancak lokal sayısı yeterli değil. Belediye yetkilileri bu sayıyı daha da artırmalı." dedi.

Üniversiteyi bitirdikten sonra ev hanımı olmayı tercih eden Nilay Kaplan ise 3 yıldır lokale üye olduğunu belirtti. Günlük olarak spor yaptığını anlatan Kaplan, değişik kurslar sayesinde de meslek edindiğini vurguladı.

Büyükşehir Belediyesi Meram Hanımlar Lokali Müdürü Zeliha Üzümcü de kayıtlara yoğun talep olduğunu söyledi. Geçen dönem 650 kişinin kaydolduğu bilgisini veren Üzümcü, özellikle ev hanımlarının büyük ilgi gösterdiği lokalleri çalışan kadınların ise mesai sonrası ve hafta sonları değerlendirdiğini açıkladı. Üye olmak isteyen kişi sayısının her geçen gün arttığına işaret eden Üzümcü, mevcut lokallerin taleplere cevap vermekte zorlandığını anlattı.

Her yaştan üyenin bulunduğu lokallerde sportif faaliyetler ile sanatsal ve mesleki çalışmalar yaptıklarını anlatan Müdür Üzümcü, şöyle devam etti: "Lokal denilince ilk başta okey, tavla ve kağıt oyunları oynanan mekanlar akla geliyor. Ancak bizim mekanlarımızda spor, sanat ve mesleki faaliyetler yapılıyor. İsteyen üyelerimize aile rehberlik hizmeti veriyoruz. Her meslekten, her yaştan üyemiz var. Talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. 60 yaşını aşmış, torunu olan üyelerimiz var. Burada hem spor yapıyorlar hem de meslek ediniyorlar. Üyelerimizin büyük çoğunluğu ev hanımı. Çalışan üyelerimiz daha çok mesai sonrası ya da hafta sonları geliyor."

Konya Büyük Şehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ise hanımlar lokaline olan ilgiden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Başkan Akyürek, belediye olarak yeni lokallerin açılması için çalışmaların sürdüğünü ifade ederek, "Konya'da son 5 yılda yaklaşık 40 bin hanım kardeşimiz meslek edindirme kurslarımızda eğitim gördüler. Ayrıca, Türkiye'nin en güzel Hanımlar Lokali'ni ilk olarak Selçuklu'da hayata geçirdik. Dünya Kadınlar Günü'nde, Meram Hanımlar Lokali'ni hanım kardeşlerimize armağan ederek hizmete açtık. Gelecek yıl da inşallah Karatay Hanımlar Lokali'ni hayata geçireceğiz." diye konuştu.


(CİHAN)


Türkiye