Eylemciler Kiev Belediyesi ve sendika binasını karargah yaptı

02 Aralık 2013 - 10:38

KİEV - Ukrayna Hükümeti’nin Avrupa Birliği (AB) ile ortaklık anlaşması sürecini askıya almasına karşı çıkan eylemciler, Kiev Belediyesi ve Ukrayna Sendikası binasını ele geçirdi.

Belediye binasının camları ve kapsını kırarak içeri giren ve denetimi altına eylemciler binayı karargaha dönüştürdü. Kiev Belediyesi tabelası altına sprey boya ile "Devrim Karargahı" yazan eylemciler belediyenin meclis salonunu ise yatakhaneye çevirdi. İçeride eylemciler hem gecenin soğuğundan korundu hem de çeşitli ikramlarla enerji topladı.

2004’te turuncu devrim tecrübesiyle hareket eden eylemciler o zamanki çadır direnişlerini Kiev Belediyesi binasına taşımanın keyfini yaşadı.

Normal zamanda çok sıkı korunan ve içeri girmenin mümkün olmadığı belediye binasının koridorlarında yerde yatan eylemciler var.

Bina dışında ve çevresinde ise polis görülmedi. Muhalif milletvekilleri ise eylemcileri yalnız bırakmıyor.

Özgürlük Partisi Milletvekili İgor Sabiy, Cihan Haber Ajansı’na (Cihan) yaptığı özel açıklamada; “AB yanlısı eylemlerde şiddete başvuran Ukrayna cumhurbaşkanı ve kükümetinin istifasını istiyoruz. Ukrayna Parlamentosu’nda da hükümeti ve cumhurbaşkanı düşürmek için oylamaya gideceğiz.” dedi.

Kiev Şehri Belediyesi ve Ukrayna Sendika binasını karargah yaptıklarını belirten muhalif Milletvekili İgor Sabiy, eylemelerinin zafer kazanana kadar devam edeceğini belirtti.

SENDİKA BİNASI AŞEVİNE DÖNDÜ

Ukrayna Sendika binasının içerisi ise adeta eylemci kaynıyor. Sendika binasının birinci katı yemekhane olarak hizmet veriyor. Organize bir şekilde eylemcilere burada yemek veriliyor. Gecenin ilerleyen saatlerinde eylemcilere haşlanmış yumurta, siyah ekmek, bisküvi ve çay ikram edildi. Bir gurup haşlanmış yumurtaları soyarken diğer guruplar ise çay ve bisküvi dağıtımını organize ediyor.

İkinci katı ise eylemciler ofis olarak kullanıyor. Burada sosyal medya üzerinden eylemlerin propaganda çalışmaları yürütülüyor.

Geceyi örgütlenerek geçiren halk, polisin elinden yeninden alarak kapattıkları meydanda eylemlerini aralıksız sürdürüyor.

Muhalif partiler yaptıkları yazılı açıklamada zapt ettikleri binaların kirasını ödeyeceklerini söyledi.

AB ile Rusya arasında sıkışan Ukrayna Hükümeti geçtiğimiz hafta tercihini Rusya’dan yana yapması üzerine AB yanlıları, dokuz yıl önce ‘turuncu devrimin’ yapıldığı Bağımsızlık Meydanı’nda ‘Euro Meydanı’ adı verdikleri eylemlerine başlamıştı.

(CİHAN)


Dünya