Eyüp’te işsiz gençlere ücretsiz meslek edindirme kursu

28 Ocak 2012 - 14:09

İSTANBUL - Eyüp Belediyesi’nin ilçedeki istihdam imkanlarını artırabilmek ve işsiz gençlerin meslek sahibi olmalarını sağlamak üzere başlattığı Eyüp Sürekli Eğitim ve İş Geliştirme Merkezi (ESEM) resmi açılışı ve sertifika töreni yapıldı.

Eyüp Belediyesi Sultan Center Sinema Salonu’nda düzenlenen organizasyona Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak, Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Eyüp Milli Eğitim Müdürü Muhammed Öztürk, AK Parti Eyüp İlçe Teşkilatı Başkanı Seçkin Turan, İstanbul Kalkınma Ajansı, MÜSİAD, Bilgi Üniversitesi, İstanbul İŞKUR Müdürlüğü yetkilileri, Eyüp Belediyesi Meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri, işadamları ve ESEM kursiyerleri katıldı.

Eyüp Belediyesi ve Eyüp Kaymakamlığı’nın önderliğinde İstanbul Kalkınma Ajansı destekli olarak oluşturulan ESEM’de 5 dalda verilen kurslara devam eden 100 kursiyere sertifikaları verildi.

İstanbul Bilgi Üniversitesi ve MÜSİAD’ın da proje ortağı olarak yeraldığı ESEM’deki kurslara, Eyüp’te yaşayan 30 yaş altı ve en az lise mezunu gençler katılabiliyor.

ESEM’de Eyüp’te yaşayan lise mezunu işsiz gençlere “Lojistik Uzmanlığı”, “Sağlık İşletmeciliği”, “Perakende Satış ve Mağazacılık Yönetimi”, “Proje Yönetimi” ve “Girişimcilik Eğitimi” dallarında uzman eğitmenler kurslar veriliyor.

Kurslara devam eden ve sertifikalarını alan öğrenciler, yine ESEM tarafından belirlenen işyerlerinde staja tabi tutuluyor. Staj sonrasında ise kursiyerlerin iş sahibi olabilmeleri için Eyüp Belediyesi, Eyüp Kaymakamlığı ve proje ortakları tarafından gerekli çalışmalar yapılıyor.

ESEM’deki yeni kursların Şubat ayının 3’üncü haftasında başlayacağını belirten Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Belediye Başkanlığı görevindeki en önemli hizmetlerden birinin ESEM olduğunu söyledi. Ülkemizdeki en önemli sorunlardan birinin işsizlik olduğunu vurgulayan Başkan Kavuncu, şunları söyledi: “İlçemizde birçok vizyon projemizin inşaatı başladı. Özellikle Yeşilpınar Taşocakları bölgesinde yapılacak Viapark projesinde tam 3500 kişi istihdam edilecek. Bu büyük projede görev yapacak personeli Eyüplü işsizlerimizden seçeceğiz. ESEM’deki kurslarımızda eğittiğimiz gençlerimizi bu projelerimizde çalışması mutluluk verici. ESEM’deki kurslara devam edecek gençlerimize İŞKUR’la yaptığımız anlaşma gereği günlük 15 TL. harçlık da verilecek. Her gün bana “İşsizim iş istiyorum” diyen vatandaşlar uğruyor. Onlara soruyorum ne iş yaparsınız diye. Onlar da her işi diye yanıt veriyor. Her işi yapamazsınız. Bir işte uzmanlaşmanız, kalifiye eleman haline gelmeniz gerekir. İşte ESEM’deki bu ücretsiz kurslarımız bu açıdan büyük önem taşıyor.”

Eyüp Kaymakamı Osman Kaymak da ESEM projesini başından itibaren desteklediklerini belirterek “Milli Eğitim Müdürlüğümüz, MÜSİAD ve Bilgi Üniversitesi’nin de bu projeye çok büyük emekleri geçti. İnşallah bu tür ücretsiz meslek edindirme kurslarımızın sayısı artar ve ilçemizdeki istihdam imkanları artar… Projeye emeği geçen herkese, başta Başkanımız İsmail Kavuncu’ya çok teşekkür ederiz” dedi.

Organizasyonda iş dünyasının önde gelen isimleri “İş dünyasına ilk adım günleri” kapsamında birer konuşma yaptılar. İşadamları Murat Özel, Hüseyin Sarpkaya, İsa Albayrak, Kamil Levent Kaya ve Özel Sağlık İşletmeciliği Derneği Başkan Yardımcısı Levent Genç, ESEM’de eğitim gören gençlere her zaman destek olacaklarını kaydettiler. Organizasyon, ESEM kurslarını başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifakalarının verilmesiyle sona erdi.

(CİHAN)


Güncel