Faruk Çelik: Bayrama, kamu toplu iş sözleşmesini çözmüş olarak girmek istiyoruz

11 Temmuz 2013 - 14:12

ANKARA - Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Kamu Toplu İş Sözleşmesi’nde bugün taraflarla tekrar bir araya geleceklerini belirterek, kendi tekliflerini taraflara sunacaklarını ifade etti. Çelik, "Umarız ki bugün neticelenir. Bugün bir toparlanma toplantısı olabilir. Umarım neticelenir, neticelenmese de önümüzdeki hafta yani Ramazan ayı içerisinde bitmesinden yanayız. Bayrama girerken toplu iş sözleşmesi sorunu ile ilgili değil, o sorunu geride bırakmış o sorunu çözmüş bir şekilde bayrama girmek istiyoruz." dedi.

Bakan Çelik, Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Hak-İş Genel Başkanı Arslan, ziyaretlerinin birinci gündem maddesinin kamu toplu iş sözleşmeleri olduğunu belirterek, Hak-İş’in kamuda yaklaşık 30 bin üyesi ile toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin tarafı olduğunu söyledi. Bu kapsamda taleplerini Bakan Çelik’e ileten Arslan, yine kamuda çalışan sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ile ilgili olarak hükümete teşekkürlerini dile getirdi.

HAK-İŞ TALEPLERİNİ BAKAN ÇELİK'E SUNDU

Çelik’e bir dosya sunan Arslan, taleplerinin arasında kamuda kılık kıyafet düzenlemesi de vardı. Arslan, kamuda kılık kıyafet yönetmeliğinin ivedilikle iptal edilmesini istedi. Arslan’ın dosyasında taşeron işçilerin sorunları, kamuda çalıştırılan geçici işçilerin durumunu ilgili önerileri de yer alıyor.

Kamu iş sözleşmesi sürecinin yaşandığını kaydeden Bakan Çelik ise çok yakın bir zamanda kamu görevlileri sendikaları ile Ağustos ayında bir araya gelip yaklaşık 2 milyonun üzerinde çalışanla ilgili toplu sözleşme dönemine girileceğini ifade etti. Bu yazın toplu sözleşmelerle geçeceğini belirten Çelik, bu kapsamda kamuda çalışan işçilerle ilgili sendikalarla ikili görüşmelerinin olduğunu, bugün saat 13’te de tekrar Türk-İş heyeti ile bir araya geleceklerini bildirdi. Türk-İş’in tekliflerini kendilerine sunduğunu aktaran Çelik, bugün de hükümet olarak tekliflerini sunacaklarını ve değerlendireceklerini dile getirdi.

Çalışma hayatı ile ilgili birçok sorunun söz konusu olduğunu bildiren Çelik, bu sorunlar konusunda önemli mesafeler alındığını, fakat genel olarak işçisi ile memuru ile personel rejiminin karmaşıklığının da ortada olduğunu belirtti. Bu sorunların bir bölümünün TBMM tatile girmeden çözümü kavuşturulduğuna dikkat çeken Çelik, diğer kısmının ise gelecek dönem ele alınacağını kaydetti.

Yine üniversite mezunu işçilerin, atanmak isteyenlerin, kısmi süreli çalışanlar gibi geçici işçilerin sorun alanlarının olduğuna değinen Çelik, 6 ay çalışma şartı çerçevesinde kamuya 227 bin işçinin alındığını hatırlatarak, bir kural koymak gerektiğini ve bu kurala uymazlığın söz konusu olmayacağını ifade etti. 2 aylık bir çalışmanın gerektiği yere 12 aylık bir çalışmaya yayılmasının doğru olmayacağını dile getiren Çelik, kamu disiplinin önemine işaret etti.

"TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ UMARIZ BUGÜN NETİCELENİR"

Kamu Toplu İş Sözleşmesi’nde bugün bir sonuç çıkıp çıkmayacağı ile ilgili bir soru üzerine Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Kamu toplu iş sözleşmesi ile ilgili teklifimizi gerek bu masada gerekse saat 13’teki görüşmede geneli itibari ile değerlendireceğiz. Umarız ki bugün neticelenir. Ama sendika başkanları ile yöneticileri ile görüştük, işi bitirdik olmadı pek. Bu bir taraftan hak arama mücadelesi bir taraftan da hakkı teslimi konusunda bütün dengeleri de korumak, 76 milyonun hakkını hukukunu da dengeli bir şekilde korumak ve pastayı eşit bir şekilde dağıtma mücadelesi veriyor işveren tarafı. Bugün bir toparlanma toplantısı olabilir. Umarım neticelenir, neticelenmese de önümüzdeki hafta yani Ramazan ayı içerisinde bitmesinden yanayız. Bayrama girerken toplu iş sözleşmesi sorunu ile ilgili değil, o sorunu geride bırakmış o sorunu çözmüş bir şekilde bayrama girmek istiyoruz."

"ERKEN EMEKLİLİK HİÇ GÜNDEMDE OLMAMIŞTIR"

Erken emeklilik için yaş bekleyenlerle ilgili çıkan haberlere de değinen Bakan Çelik, bu konuda konuşmak istemediğini vurgulayarak, konuşmadıklarının yazılmasından yakındı. İnsanların ümitvar olmaya sevk edildiğini kaydeden Çelik, şunları aktardı:

"Bu işin dedikodusu aldı başını gidiyor. 1999 yılında oyunun kuralının oyunun ortasında değişmesi neticesinde bugün sorun yaşayan vatandaşlarımız maalesef yanlış da bilgilendiriliyor. Bizim kamuoyuna böyle bir taahhüdümüz olmadı, kendilerine böyle bir taahhüdümüz olmadı. Bu masa diyalog masası, bu masada görüşüldü diye insanlara ne olmadık vaatlerde bulunuruz ne de olacak bir şeyi geciktiririz. Erken emeklilik gibi ifade bizim sistemimizde zaten hiç olmaması gereken bir ifadedir. Kendilerine ne söz verdiğimizi o toplantıya katılan 15-20 arkadaşımız çok iyi biliyor. Erken emekli olabilir diye bir ifademiz olmamıştır, böyle bir ümit vermemişizdir. Böyle bir kapıyı hiç aralamamışızdır. Erken emeklilik konusu bizim iktidarımız döneminde hiç gündemde olmayan bir kavramdır."

KAMUDA KILIK KIYAFET DÜZENLEMESİ

Hak-İş Genel Başkanı Arslan'ın dile getirdiği kamuda kılık kıyafet düzenlemesini de değerlendiren Çelik, bu konuda yeniden hazırlık yapılacak birşeyin olmadığını, 1982 yılında yürürlüğe konan bir yönetmeliğin olduğunu söyledi. Çelik, mühim olanın toplumsal mutabakat olduğunu, bütün tarafların şeffaf bir şekilde gözlemlediği, anladığı bir ortam olmadan hiçbir konuda adım atmadıklarını belirtti. Sorunun bilindiğini anlatan Çelik, konunun bir bakanlık sorunu değil de hükümet sorunu olarak ele alındığını dile getirdi.

(CİHAN)


Ekonomi