Fatih'ten ithalat artışı uyarısı

29 Mart 2013 - 16:01

İSTANBUL - Fatih Üniversitesi, Şubat ayı ithalat artışının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesini endişe verici bularak, “İthalattaki artış oranının hem bir önceki yılın aynı ayına göre hem de bu yılın ilk ayına göre yüksek olması, ithalata bağımlı bir büyüme yapısına sahip olan ülkede, iç talepteki canlanmanın artarak devam ettiğine işaret etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Fatih Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Şubat ayı dış ticaret verilerini değerlendirdi. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada, Şubat ayı ithalat artışının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi 'endişe verici' şeklinde nitelenirken, şu değerlendirmelerde bulunuldu:

“2013 yılında dünya ekonomisindeki kademeli toparlanmaya karşın, Türkiye’nin bir önceki yıla ve bu yılın dünya ortalamasına göre daha yüksek bir büyüme kaydedeceği beklentisi, dış ticaret açığının da artarak devam edeceği beklentisini doğurmaktadır. ABD’nin İran’a karşı 6 Şubat’tan itibaren uygulamaya başladığı yeni yaptırımlarının, Türkiye’nin İran’dan altın karşılığı doğal gaz alımına büyük zarar vereceğine ilişkin beklentinin aksine ‘kıymetli taşlar ve metaller’ ihracı bu yılın ilk ayına göre yaklaşık 150 milyon dolar artış kaydederken, sıralamada da bir basamak yukarı çıkmıştır. Yıla olumlu bir başlangıç yapan AB’ye olan ihracat, beklentilere paralel olarak Şubat ayında da bir miktar artmıştır. AB’ye ihracat miktarı artmasına karşın AB’nin ülke ihracatındaki payı ise 2012 yılı boyunca ve bu yılın ilk ayında olduğu gibi, Şubat’ta da azalmaya devam etmiştir. Türkiye’nin alternatif pazar arayışındaki olumlu sürecin bu yıl da devam etmesine ilişkin beklentiye paralel olarak, gelecek dönemlerde de AB’nin ihracatımızdaki payının azalmaya devam edeceği beklenmektedir.”

(CİHAN)


Ekonomi