Fenerbahçe: 91 - Galatasaray Medical Park: 86

17 Nisan 2011 - 18:31

İSTANBUL - Salon: Caferağa Spor Salonu
Hakemler: Murat Biricik – Serkan Emlek – Uğur Özen
Fenerbahçe (91): Anete Jekabsone 2 (1 asist), Hana Horakova 15 (1 ribaund- 3 asist), Birsel Vardarlı 7 (2 ribaund- 5 asist), Şaziye İvegin, Nevriye Yılmaz 11 (6 ribaund- 2 asist), Ivana Matovic 16 (5 ribaund- 4 asist), Nevin Nevlin 6 (3 ribaund), Angel Mc Coughtry 34 (4 ribaund- 4 asist)
Galatasaray Medical Park (86): Tuğba Palazoğlu 5 (1 ribaund), Doneeka Hodges 6 (2 ribaund- 1 asist), Bahar Çağlar 4 (1 ribaund), Işıl Alben 7 (2 ribaund- 4 asist), Gülşah Gümüşay 6 (1 ribaund), Tamika Catchings 14 (4 ribaund- 2 asist), Seimone Augustus 31 (5 ribaund- 2 asist), Syliva Fowles 13 (12 ribaund- 1 asist)
1. Periyot: 25-21
2. Periyot: 15-12
3. Periyot: 15-18
4. Periyot: 20-24
Uzatma: 16-11

Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi 4. maçında Fenerbahçe, Caferağa Spor Salonu’nda Galatasaray Medical Park’ı uzatma sonunda 91-86’lık skorla mağlup etti ve seriyi 3-1 kazanarak 2010/11 sezonunu şampiyon olarak tamamladı.
Türkiye Kadınlar Basketbol Ligi play-off final serisi dördüncü maçında Fenerbahçe, Caferağa Spor Salonu’nda Galatasaray Medical Park’ı uzatma sonunda 91-86’lık skorla mağlup etti. Seriyi 3-1 kazanan Sarı-Lacivertliler, bu sonuçla 2010/2011 sezonunu şampiyon olarak tamamladı.
Karşılaşmayı Türkiye Basketbol Fedrasyonu As Başkanı İmran Işıldar, TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Julide Sonat, TBF Yönetim Kurulu Üyeleri Nuri Tan ve Hüsnü Karagözoğlu, TBF Ligler Direktörü Ahmet Araşan, A Milli Kadın Takım Menajeri Canan Erdoğan, Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Adnan Polat’ın yanı sıra Fenerbahçe ve Galatasaray Spor Kulübü Yönetim Kurulu Üyeleri de izledi.
Mücadeleye Seimone Augustus ve Tamika Catchings’in sayılarıyla başlayan Galatasaray Medical Park, ilk 1.5 dakikada skoru 0-4 yaptı. İlk sayılarını Matovic’in asistinde Birsel ile bulan Fenerbahçe, üçüncü dakikaya girilirken de Angel Mc Coughty ile eşitliği yakaladı (4-4). Temponun düştüğü bu dakikalarda özellikle Angel ile hücumları değerlendiren Sarı Lacivertliler, 7.dakikada 12-8 öne geçti. Seimone Augustus ve Sylvia Fowles ikilisiyle pota altını kullanan konuk ekip, Tamika Catchings’in de üç sayı isabetiyle durumu 17-15’e getirdi. Son bölümde Nevriye Yılmaz ile hücumları iyi organize eden Fenerbahçe, ilk periyotu da Birsel Vardarlı’nın basketiyle 25-21 önde tamamladı.
İkinci periyotun ilk bölümünde iki takımda hücumda skor bulmakta zorlandı. Hana Horakova ile serbest atışları değerlendiren Sarı Lacivertliler karşısında Galatasaray Medical Park, Doneeka Hodges ile dört sayı birden buldu. Nevriye Yılmaz’ın kenarda olduğu bölümde Nevlin ve Matovic ikilisiyle boyalı alandan skor üreten Fenerbahçe, 15.dakikada farkı beş sayıya çıkarttı ve konuk ekip mola aldı (30-25). Ara sonrasında Tamika Catchings ile serbest atış çizgisinden bir isabet bulan Sarı Kırmızılılar, Bahar Çağlar’ın da turnikesiyle durumu 32-28 yaptı. Ancak Nevriye Yılmaz ile Ivana Matovic’in pota altından ürettiği sayılarla Fenerbahçe farkı 8 sayıya çıkarttı ve Sarı Kırmızılılar da mola aldı (36-28). Fenerbahçe, karşılaşmanın ilk yarısını da 40-33 önde tamamlayarak soyunma odasına üstün gitti.
Seimone Augustus ile Angel Mc Coughtry ikilisinin sayılarıyla üçüncü periyotun ilk dakikası geçildi. İki takımında pota altına top indirerek hücum ettikleri bu bölümde Sylvia Fowles’ın beş sayısı ve Seimone Augustus’un da üç sayı isabetiyle Galatasaray Medical Park farkı bir sayıya indirdi (48-47). Mola alan Fenerbahçe, ara sonrasında iki hücumu değerlendiremezken, Augustus’un basketiyle Sarı Kırmızılılar 48-49 öne geçen taraf oldu. Ivana Matovic’in orta mesafeden bulduğu isabet ve Angel Mc Coughtry’nin de turnikesiyle Fenerbahçe 28.dakikaya 52-49 üstün girdi. Hodges’un top kaybı sonrasında Nevin Nevlin ile son saniyede turnike basket bulan Sarı Lacivertliler, periyotu da 55-51 önde tamamladı.
Mücadelenin final periyotuna Nevin Nevlin’in basketiyle başlayan ev sahibi ekip karşısında Sarı Kırmızılılar Seimone Augustus ile yanıt verdi. Temponun yükseldiği bu bölümde Tamika Catchings’in serbest atışları ve Işıl Alben’in de üç sayı isabetiyle 33.dakikada skora denge geldi (59-59). Ancak Fenerbahçe’de Angel Mc Coughtry, bu bölümde beş sayı birden üreterek skoru 64-59’a taşıdı.
Hana Horakova’nın üç sayı isabeti ve Nevriye Yılmaz’ın da boyalı alandan ürettiği sayılarla Sarı Lacivertliler 37.dakikaya 69-66 üstün girdi. Mola alan Galatarasay Medical Park ara sonrasında Gülşah Gümüşay ile serbest atışları değerlendirdi. Hana Horakova’nın turnikesi sonrasında tam saha baskılı savunma yapan Sarı Kırmızılılar, Seimone Augustus’un üç sayı isabeti ve bir hücum sonrasında da bulduğu turnike ile durumu 73-73’e getirdi. Sylvia Fowles’ın sakatlanarak soyunma odasına gittiği bu bölümde Hana Horakova, bitime 28 saniye kala top kaybı yaptı. Mola sonrasında Seimone Augustus ile orta mesafeden basket bulan Sarı Kırmızılılar karşısında Hana Horakova’nın serbest atışlarıyla normal süre 75-75 eşitlikle tamamlandı.
Uzatma bölümünün ilk dakikası içerisinde Bahar Çağlar beşinci faulünü alarak kenara geldi. Nevriye ile uzatma dakikalarının ilk sayısını serbest atış çizgisinden bulan Fenerbahçe karşısında Tuğba Palazoğlu ve Tamika Catchings’in basketleriyle Sarı Kırmızılılar skoru 76-79’a getirdi. Angel Mc Coughtry ve Ivana Matovic ile serbest atışları değerlendiren ev sahibi ekip, bitime iki dakika kala skorda dengeyi yakaladı (81-81).
Tuğba Palazoğlu’nun üç sayılık basketiyle son dakikaya 83-86 üstün giren Galatasaray Medical Park karşısında Hana Horakova ve Ivana Matovic ile serbest atışları değerlendiren Sarı Lacivertliler, 28 saniye kala 87-86 öne geçti. Son bölümde Horakova’nın kaptığı top ve Angel Mc Coughtry’nin de turnikesiyle Fenerbahçe karşılaşmadan 91-86 galibiyetle ayrıldı.
TKBL'de üst üste 6, toplamda 9. şampiyonluğuna ulaşan Fenerbahçe'ye kupasını TBF Kadın Basketbolundan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Jülide Sonat verdi. Sezonu ikincilikle tamamlayan Galatasaray Medical Park'ın şiltini ise TBF Asbaşkanı İmran Işıldar sundu.

(CİHAN)


Spor