Festus Okey davası, kimlik bilgileri gelmediği için ertelendi

29 Haziran 2010 - 12:08

Beyoğlu'nda gözaltındayken polis kurşunuyla öldüğü iddia edilen Nijeryalı Festus Okey davası görülmeye devam edildi. Duruşma, Okey'in kimlik bilgileri mahkemeye ulaşmadığı için ertelendi.

Beyoğlu İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gözaltındayken polisin silahından çıkan kurşunla öldüğü iddia edilen Nijeryalı Festus Okey davası Beyoğlu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülmeye devam etti. Mahkeme Okey'in Adalet Bakanlığı aracılığıyla istenen nüfus kaydının kendilerine ulaşmadığı için davayı 4 Kasım 2010 tarihine erteledi. Duruşmaya davanın tutuksuz sanığı polis memuru C.Y ve gözlemci olarak bazı sivil toplum örgütü temsilcileri katıldı.

Duruşma öncesi Beyoğlu Adliyesi'ne gelen Göçmen Dayanışma Ağı isimli grup basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan Ufuk Ahıska Okey'in ölümünün üzerinden iki yıl geçtiğini ve mahkemenin Nijerya'dan kimlik bilgisi beklediğini söyledi. Ahıska, Okey'in öldüğünde üzerinden Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği'nce verilmiş bir kimliğin bulunduğunu kendisinin sığınmacı bir göçmen olduğunu belirtti. Ahıska, "Festus Okey, göçmenleri hiçbir yerde insan yerine koymayan bir siyasetin sonucunda hayatını kaybetti. Davasına ise ne Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği müdahil oluyor, ne de müdahil olmak isteyen gönüllü avukatlara bu izin veriliyor. Biz Göçmen Dayanışma Ağı olarak, bir sınırı geçmiş olmak dışında hiçbir cürüm işlememiş göçmenlerin suçlu ilan edilmelerine ayrımcılığa uğramalarını alıkonma merkezlerine kapatılmalarını en temel haklardan mahrum bırakılmalarını ve sınır dışı edilmelerini kabul edemez buluyoruz." şeklinde konuştu.

Davayı izleyen avukat Taylan Tanay ise, "Herhangi bir siyasal sahibi olmayanlar ekonomik olarak yetersiz bir gelire sahip olanlar ne yazık ki adil bir yargılama hakkına sahip değiller. Festus Okey davasında da yaşadıklarımız bize bunu gösteriyor. Gerek soruşturma gerekse kovuşturma sürecinde yaşadıklarımız Türkiye'de adil tarafsız bir yargılamanın olmadığını hepimize gösterdi." ifadelerini kullandı.


(CİHAN)


Türkiye